SHBA lejon testimin e çipit në tru

Në SHBA, së shpejti mund të implantohen çipe (chips) në trurin e njeriut. FDA ka hapur rrugën për provat e para klinike prej kompanisë Neuralink të Elon Musk-ut. Më parë, ishin ngritur shqetësime për sigurinë. Ato synohet të bëjnë të mundur që njerëzit e paralizuar të ecin dhe të trajtojnë…

Më shumë

“Kuzhinieri i Putinit” godet udhëheqjen ushtarake ruse

Dikur një figurë në hije, Yevgeny Prigozhin ka ngritur gjithnjë e më shumë profilin e tij publik, duke u mburrur pothuajse çdo ditë për fitoret e supozuara të “Wagnerit”, duke u tallur me armiqtë e tij dhe duke u ankuar për hierarkinë ushtarake ruse Kreu i kontraktorit ushtarak privat rus…

Më shumë

BE kundër përdorimit të inteligjencës artificiale për të “angazhuar dhe pushuar” punonjës

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka paralajmëruar kundër përdorimit të pakontrolluar të inteligjencës artificiale për të “angazhuar dhe pushuar” punonjës. Duke folur në Kongresin e 15-të të Konfederatës Evropiane të Sindikatave, von der Leyen foli rreth planeve të Bashkimit Evropian (BE) për të rregulluar sistemet e inteligjencës…

Më shumë

Horoskopi 26 Maj 2023

//

Dashi DASHURIA: Marrëdhënia juaj e dashurisë mund të jetë intensive dhe pasionante sot. Mundohuni të menaxhoni emocionet në mënyrë të ekuilibruar dhe të komunikoni hapur me partnerin tuaj. PUNA: Energjia dhe vendosmëria juaj do t’ju ndihmojnë të kapërceni sfidat në punë. Jini proaktiv dhe të fokusuar për të arritur qëllimet…

Më shumë

BMW ka zbuluar veturën e shumëpritur i5

Kjo veturë vjen me 593 kuaj fuqi dhe me një mbushje baterie që ju mundëson të lëvizni deri në 516 kilometra distancë, me të cilën synon t’i bëjë konkurrencë Mercedes-Benz EQE, Tesla Model S dhe modelit të ardhshëm të Audi A6 E-tron. i5 elektrik do të nis shitjen në tetor…

Më shumë
1 2 3 14