Nëndetëse dhe dronë, Rusia nis ndërtimin e armëve të reja

1 min read

Pas paralajmërimit të Vladimir Putinit, erdhi konfirmimi i Sergei Shoigu: Rusia po punon për ndërtimin e armëve të reja. Ministri rus i Mbrojtjes, duke folur në Flotën e Paqësorit në Vladivostok, foli për “lojërat e reja të nëndetëseve bërthamore, sistemet robotike dhe dronët nënujorë”, duke shpjeguar se deri në fund të vitit Moska do të nisë dy nëndetëse dhe dhjetë anije. Konkretisht, në mesin e varkave do të ketë hapësirë për fregatën Admiral Golovko, ndërsa në mesin e nëndetëseve do të jetë Perandori Alexander III, i cili do të mbajë raketa strategjike dhe Krasnoyarsk. Shoigu, i cili ishte i pranishëm në samitin midis Putinit dhe Kim Jong Un, verifikoi kontratën e prokurimit shtetëror në uzinën e mbrojtjes Zvezda në Lindjen e Largët.

Ministria e Mbrojtjes shtoi se drejtori i objektit e informoi mysafirin për mirëmbajtjen dhe përmirësimin e nëndetëseve bërthamore dhe ndërtimin e një doku lundrues

Kreu i Ministrisë së Mbrojtjes i tërhoqi vëmendjen drejtuesve të uzinës për respektimin e afateve në përmbushjen e kontratës së mbrojtjes. Shoigu kërkoi që të shfrytëzohen maksimalisht aftësitë prodhuese të Zvezda për të përfunduar riparimin dhe modernizimin e nëndetëseve. Drejtori i përparimit Sergey Shamshura i tha Shoigut se gjatë vitit 2023, vëllimi i prokurimit shtetëror në fabrikën që prodhon helikopterët sulmues Ka-52M do të dyfishohet. Putin deklaroi se Rusia po zhvillonte armë duke përdorur “parime të reja fizike” për të garantuar sigurinë e vendit. “Kartat e egra” do të përfshijnë, ndër të tjera, lazer, ultratinguj dhe armë me frekuencë radio. Si dhe nëndetëset, anijet dhe helikopterët e modernizuar dhe gati për veprim.

Previous Story

Arrestohet një person në Veles, zbardhen tre vepra penale

Next Story

Aksident në Mavrovë, lëndohet motoristi

Latest from Blog