Zjarri përhapet në 6800 hektarë brenda 24 orësh, Kanadaja në gjendje emergjence

1 min read

Provinca e British Columbia në Kanada ka shpallur gjendjen e emergjencës pasi zgjerimi i hartës së zjarreve po shkatërron edhe më shumë shtëpi në zonën e West Kelowna.

Presidenti David Eby u shpreh se “situata ka përparuar shpejt dhe ndodhemi në një rrethana tmerrësisht sfiduese në ditët në vazhdim”.

Zjarri McDougall Creek është përhapur nga 64 në 6800 hektarë në 24 orët e fundit. 4800 persona janë evakuaar.

22.000 të tjerë, thuajse gjysma e popullsisë janë zhvendosur në territoret veriperëndimore të Kanadasë për shkak të një zjarri tjetër masiv.

Afati zyrtar për të evakuuar Yellowknife, kryeqytetin federal të Kanadasë, ka përfunduar. Banorët po përpiqen të largohen nga toka dhe ajri për t’iu arratisur zjarrit që po i afrohet periferisë së qytetit./tvklan.al

Previous Story

LSDM: Mickoski si Gruevski, VMRO kundër BE-së

Next Story

“Nuk ka kuptim”, X heq opsionin ‘Block’

Latest from Blog