24 vjet nga çlirimi i Kosovës

1 min read

Sot janë bërë 24 vjet që kur Kosova u çlirua nga forcat paramilitare serbe dhe pikërisht në këtë ditë u vendosën 50 mijë ushtarë të NATO-s dhe bashkë me ta edhe administrata e përkohshme e Kombeve të Bashkuara.

Pra, më 12 qershor të vitit 1999 do të ishte dita që do të shënonte fundin e luftës gati dy-vjeçare midis popullsisë kryengritëse shqiptare të organizuar në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave okupuese ushtarake dhe policore serbo-malazeze.

Prandaj në shënim të kësaj dite çdo vit organizohen ceremoni të shumta, kurse për këtë vit liderët e Kosovës fillimisht do të bëjnë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova, pastaj edhe te kompleksi memorial “Adem Jashari” në Prekaz, por janë paraparë edhe aktivitete të tjera.

Kujtojmë se deri tani kanë shërbyer në Kosovë afër 500 mijë pjesëtarë të forcave paqeruajtëse të shumë vendeve, kryesisht atyre perëndimore, duke qenë larg familjeve dhe më të dashurve të tyre dhe duke sakrifikuar edhe nga një pjesë të jetës për lirinë, sigurinë dhe paqen në Kosovë. /Zëri

Previous Story

Lezhë: Vdes një grua nga Kosova

Next Story

Matura shtetërore në Maqedoni, nuk ka anulim të testimit në anglisht

Latest from Blog