Protestat vazhdojnë, BE rrit presionin diplomatik ndaj Kosovës

1 min read

Protestat kundër kryetarëve shqiptarë të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës vijojnë edhe këtë të premte, për të pestën ditë radhazi.

Numri i pjesëmarrësve ishte më i ulët të enjten, krahasuar me ditët e para.
Kosova është vënë nën presion diplomatik për të çtensionuar situatën.

Bashkimi Europian iu bashkua thirrjeve të Francës dhe Gjermanisë për të mbajtur zgjedhje të reja në veri.

Janë tre kërkesa që BE nxori për Kosovën:

• Zgjedhje të reja tani

• Të sigurohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në to

• Të nisë puna për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

“Dështimi për t’i bërë këto, do të ketë pasoja serioze në marrëdhëniet tona”, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Joseph Borrell./REL

Previous Story

Trump sërish në telashe, del audioregjistrimi kompromentues

Next Story

Shpenzimet e majme për blerje lojtarësh, UEFA i tërheq “veshin” Premier League

Latest from Blog