Në Kuvend sot debatohet për situatën në veri

1 min read

Deputetët e Kuvendit të Kosovës sot do të mblidhen në një seancë të veçantë.

Seanca është thirrur për një pikë të vetme të rendit të ditës, debat për situatën në veri të vendit.

2 qershori shënon ditën e gjashtë prej kur serbët e Kosovës po protestojnë para objekteve komunale të Zveçanit, Leposaviqit dhe Zubin Potokut.

Ata po kundërshtojnë kryetarët e rinj të zgjedhur në këto komuna, duke mos lejuar që ata të hyjnë në objektet e komunave.

Bashkësia ndërkombëtare i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të arrijë depërshkallëzimin e menjëhershëm të situatës, duke bërë që kryetarët të punojnë në objekte të tjera dhe që Policia të largohet.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dje ka konfirmuar se Kosova është e gatshme që të organizojë zgjedhje të reja në pjesën veriore të Kosovës./21Media

Previous Story

Kovaçevski: Nëse nuk miratohen ndryshimet kushtetuese, vendi do të futet në izolim

Next Story

Plagosi me armë zjarri 50-vjeçarin, ja si është gjendja e tij! Policia vihet në ndjekje të autorit

Latest from Blog