Ministrja e Jashtme gjerman: NATO nuk mund të pranojë anëtarë të rinj kur ata janë në luftë

1 min read

NATO nuk mund të pranojë anëtarë të rinj që janë aktualisht të përfshirë në luftë, tha të enjten ministrja e Jashtme gjermane, ndërsa ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të aleancës ushtarake takohen në Oslo.

“Politika e dyerve të hapura të NATO-s mbetet në fuqi, por në të njëjtën kohë është e qartë se nuk mund të flasim për pranimin e anëtarëve të rinj (të cilët janë) në mes të një lufte,” u tha Annalena Baerbock gazetarëve përpara bisedimeve jozyrtare.

Deklaratat e saj erdhën pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të enjten se vendi i tij është gati të bashkohet me aleancën e mbrojtjes.

Baerbock tha se takimi në Oslo është një hap tjetër përpara samitit të liderëve të NATO-s në Vilnius, Lituani, të planifikuar për në korrik, i cili synon të nxisë marrëveshjen se si të forcohen marrëdhëniet me Kievin.

Baerbock tha gjithashtu se NATO pret të mirëpresë Suedinë si një anëtare të re në samitin e Vilnius.

Kërkesa e Suedisë për anëtarësim, edhe pse e mbështetur nga shumica e anëtarëve të NATO-s, deri më tani është penguar nga Turqia dhe Hungaria.

Anëtarësimi i Suedisë do të jetë një temë kryesore në takimin e ministrave të jashtëm këtë javë, tha më herët të enjten sekretari i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar.

Previous Story

Presidenti Macron: Lufta në Ukrainë është në një moment të rëndësishëm, mos pranoni armëpushim

Next Story

Gjendet pas 5 ditësh 29-vjeçarja shtatzënë në Itali: U vra nga i fejuari pasi zbuloi tradhtinë

Latest from Blog