Rusia: Perëndimi të mos fajësojë serbët

1 min read

Rusia tha të martën se për t’i ulur tensionet në Kosovë, duhen “hapa vendimtarë”.

“Ne i bëjmë thirrje Perëndimit që përfundimisht ta ndalë propagandën e tij të rreme dhe, për incidentet në Kosovë, të ndalojë së fajësuari serbët, të cilët janë paqësorë, të paarmatosur dhe bëjnë përpjekje t’i mbrojnë të drejtat dhe liritë e tyre legjitime”, tha Ministria e Jashtme e Rusisë, transmeton Reuters.Protestuesit serbë u përplasën të hënën me paqeruajtësit e KFOR-it në Zveçan.

Tridhjetë ushtarë të KFOR-it dhe mbi 50 protestues u plagosën në përleshje.

KFOR-i tha se tre ushtarë të tij janë plagosur nga përdorimi “i armëve të zjarrit” gjatë përplasjeve me protestuesit serbë.

Një ditë më herët, ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha se situata në Kosovë është alarmante dhe se mund të provokojë një tjetër konflikt në qendër të Evropës.

Rusia, e cila ka nisur pushtimin e fqinjit të saj, Ukrainës, në shkurt të vitit të kaluar, është aleate e Serbisë dhe mbështet vazhdimisht veprimet e saj kundër shtetësisë së Kosovës./REL

Previous Story

Këto janë 25 skuadrat që e kanë siguruar pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për sezonin e ardhshëm

Next Story

Borrell kërkon që Kosova t’i pezullojë operacionet e policisë në veri

Latest from Blog