KFOR-i ruan objektin komunal në Zveçan të rrethuar me tela dhe gjemba

1 min read

Trupa të KFOR-it, janë duke siguruar ndërtesën komunale në Zveçan duke krijuar barrikadë afër objektit të komunës.

Ushtarët e KFOR-it kanë vendosur telat me gjemba afër objektit të Komunës në Zveçan.

Protestues serbë po vazhdojnë të jenë të mbledhur para ndërtesës komunale në Zveçan, për të dytën ditë me radhë.

Ndryshe, Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka deklaruar se Kosova duhet t’i pezullojë operacionet e policisë së saj rreth ndërtesave të komunave në veri të Kosovës, si hap i parë për uljen e tensioneve.

“Dua të them se BE-ja e dënon fuqishëm dhunën në veri të Kosovës, që e kemi parë ditëve të fundit. Aktet e dhunës ndaj qytetarëve, mediave, forcave të rendit dhe KFOR-it janë të papranueshme”, tha Borrell për gazetarët në Bruksel, raporton REL.

“Ne, si BE qëndrojmë prapa NATO-s dhe KFOR-it në përmbushjen e mandatit, në interes të paqes dhe stabilitetit në Kosovë”, ka shtuar ai.

Po ashtu, Borrell ka thënë se ka biseduar edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, dhe se i ka ftuar “ta qetësojnë situatën menjëherë dhe pa kushte”.

Previous Story

Bie çmimi i naftës në bursat amerikane

Next Story

Tjetër skaner i ri tek Spitali i Traumës

Latest from Blog