Lufta në Ukrainë, Gjenerali Kyrylo Budanov premton hakmarrje pas sulmit të fundit në Kiev

1 min read

Kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës ka paralajmëruar për një përgjigje të shpejtë ndaj një serie sulmesh raketore ruse gjatë ditës në Kiev.

Gjenerali Kyrylo Budanov tha se sulmet e së hënës nuk arritën të frikësonin njerëzit në kryeqytet, të cilët sapo vazhduan jetën.

Të gjitha raketat u rrëzuan, thanë zyrtarët, dhe nuk pati raportime për viktima. Megjithatë, mbetjet e raketave ranë në disa zona të banuara në qendër të Kievit.

Sulmi i së hënës pasoi pas dy netëve të sulmeve të rënda me dronë, së fundi ishin 16 sulme ajrore në kryeqytetin ukrainas.

I fundit ishte i pazakontë sepse erdhi gjatë ditës dhe dukej i shënjestruar për në qendër të qytetit, ndërsa sulmet e tjera në Kiev në maj kanë qenë natën dhe janë drejtuar në infrastrukturën kryesore ose mbrojtjen ajrore në periferi.

Gjenerali Budanov tha se donte t’i mërzitse mbështetësit e Rusisë duke bërë të ditur se njerëzit në Kiev nuk ishin të penguar nga sulmi dhe kishin vazhduar të punonin pas tij.

Sipas raportimeve, vetëm një person u plagos dhe të gjitha raketat u shkatërruan nga mbrojtja ajrore ukrainase. Autoritetet ruse pretenduan se të gjitha objektivat e tyre ishin goditur.

Sirenat e sulmit ajror thuhet se kanë rënë në disa rajone të tjera të Ukrainës.

Komandantët ushtarakë lokalë në Kiev akuzuan Rusinë për ndryshimin e taktikave të saj dhe synimin e qëllimshëm të popullatës civile. Me siguri duket se Moska dëshiron të rrisë presionin e saj mbi Ukrainën edhe më tej përpara çdo kundërofensive, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Previous Story

Situata në veri të Kosovës, KFOR: Rreth 25 ushtarë tanë janë plagosur në Zveçan

Next Story

Presidentja Osmani reagon ashpër për ngjarjet në veri

Latest from Blog