Ali Ahmeti: Nuk do të lejojmë që të mbahet peng padrejtësisht projekti për Korridorin 8-10D

1 min read

Pasi dje parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet ligjore për ligjet që përshpejtojnë dhe lehtësojnë ndërtimin e projektit strategjik siç është Korridori 8-10D, ka reaguar kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti.

Në një postim në rrjetet sociale, Ahmeti ka thënë se me këtë veprim deputetët mundësuan që Korridori 8-10D të ndërtohet edhe më shpejtë edhe më lirë dhe sipas tij, me këtë veprim të shumicës, i është dhënë fund bllokadës dhe obstruksioneve.

“Bashkë me kolegët deputetë të shumicës parlamentare me votimin e ndryshimeve të nevojshme ligjore i dhamë fund bllokadës dhe obstruksioneve për realizimin e investimit më të madh infrastrukturor në historinë e vendit, Korridorit 8 dhe 10D. Nuk do të lejojmë që të mbahet peng padrejtësisht ky projekt kapital që krijon perspektivë të re të zhvillimit ekonomik të vendit. Vazhdojmë me transparencë të plotë dhe me përkrahjen e SHBA-ve të punojmë për ndërtimin e korridoreve që janë shteg i domosdoshëm i ndërlidhjes rajonale dhe europiane”, ka shkruar Ahmeti.

Kujtojmë, investimin më të madhë, historik në RMV dhe projektet për ndërtimin e korridoreve i udhëheq zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi.

Kundër këtyre projekteve me çdo mënyrë ka qenë VMRO-DPMNE-ja opozitare e shoqëruar nga Levica e Apasievit të ndihmuar nga Izet Mexhiti dhe deputetët e tjerë të opozitës shqiptare të cilët nuk morën pjesë në votimin e këtyre ligjeve.
https://www.facebook.com/AliAhmetiOfficial/posts/791032582390866

Previous Story

BDI përshendet miratimin e ligjeve për Korridorin 8 dhe 10-D

Next Story

Osmani: Shqiptarët asnjëherë nuk kanë qenë shkas që shteti të frenoj

Latest from Blog