BMW ka zbuluar veturën e shumëpritur i5

2 mins read

Kjo veturë vjen me 593 kuaj fuqi dhe me një mbushje baterie që ju mundëson të lëvizni deri në 516 kilometra distancë, me të cilën synon t’i bëjë konkurrencë Mercedes-Benz EQE, Tesla Model S dhe modelit të ardhshëm të Audi A6 E-tron.

i5 elektrik do të nis shitjen në tetor së bashku me një model që do jetë me djegie të brendshme dhe më vonë do t’i bashkohet një seri me motor hibrid.

BMW shpreson se motori elektrik, i ardhur në dy nivele të fuqisë, do të sjellë klientë të rinj.i5 elektrik do të jetë i disponueshëm në dy specifika – eDrive40 me lëvizje të pasme dhe M60 xDrive me lëvizje me katër rrota.

EDrive40 me tërheqje me rrota të pasme, lëviz me një motor elektrik të montuar në pjesën e pasme, që zhvillon 335 kuaj fuqi dhe 317 lb ft çift rrotullues, duke i dhënë atij një kohë të pretenduar 0-62 mph prej 6,0 sekondash dhe një shpejtësi maksimale 120 mph.

M60 xDrive me tërheqje nga katër rrotat, përdor të njëjtin motor elektrik të montuar prapa në kombinim me një motor më të vogël të montuar përpara, që jep 256 kuaj fuqi të shtuar dhe 269 lb ft.Gjithsesi, ai zhvillon një fuqi të kombinuar të sistemit prej 593 kf dhe 605 lb ft, 0-62 mph prej 3.8 sekonda dhe një shpejtësi maksimale të kufizuar elektronikisht prej 143 mph.

Të dy modelet i5 kanë një bateri litium-jon 81.2 kWh si standard. eDrive40 ofron një distancë të pretenduar deri në 582 km, ndërsa M60 xDrive më i fuqishëm, ofron një distancë deri në 516 km.

Çdo i5 ka si standard karikimin funksional AC 11 kW, megjithëse kjo mund të rritet në 22 kW me një karikues opsional në bord.Aftësia maksimale e karikimit DC është 205 kW dhe BMW pretendon një karikim 10-80% brenda 30 minutave. Së bashku me eDrive40 dhe M60 xDrive, BMW ka konfirmuar se një model i tretë i5 është planifikuar të arrijë në vitin 2024.

Pesha e frenuar për linjën fillestare të Serisë 5, varion nga 1680 kg për 520i me motor me djegie deri në 2305 kg për i5 M60 xDrive.Baza për Serinë e re 5 është platforma Cluster Architecture (CLAR) e BMW. Është e njëjta strukturë që mbështet të gjitha modelet e BMW-së që paraqesin ose një motor me djegie ose një me sistem elektrik.

Seria 5 është rritur në madhësi.Gjatësia e tij është rritur me 97 mm në 5060 mm, gjerësia është rritur me 32 mm në 1900 mm dhe lartësia është rritur me 36 mm në 1515 mm. Baza e rrotave gjithashtu ka fituar 20 mm, në 2995 mm.

Brenda, Seritë e reja 5 dhe i5 ndjekin epërsinë e Serive më të mëdha 7 dhe i7 me një panel të ri me tri shtresa që mbështet një panel të vetëm të lakuar të ekranit.

Generated by pixel @ 2023-05-03T23:42:36.278104
Previous Story

Volkswagen largohet përfundimisht nga Rusia, njofton shitjen e aksioneve

Next Story

Kejvina: Do ta lë Shqipërinë, do të shkojë në një tjetër cep të botës

Latest from Blog