Nëse nuk i dinit, këto janë përfitimet unike të luleshtrydheve për lëkurën tuaj

3 mins read

Nuk mund të mohohet se luleshtrydhet janë ndoshta një nga frutat më të shijshëm. Ato janë të ëmbla, janë të lëngshme dhe kanë shumicën e lëndëve ushqyese që ju duhet të konsumoni për të qëndruar të shëndetshëm. Ndërsa përfitimet e tyre shëndetësore janë padyshim të shumta, por a e dini se luleshtrydhet janë gjithashtu një shtesë e shkëlqyer për rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës? Të mbushura me antioksidantë dhe vitamina, luleshtrydhet janë një burim energjie i një fruti që bën mrekulli edhe për lëkurën tuaj.

Përfitimet e luleshtrydheve për lëkurën

Të pasura me shumë lëndë ushqyese, përfitimet e luleshtrydheve për lëkurën janë jashtëzakonisht të mahnitshme.

Trajtimi i akneve
Të pasura me vitaminë C, luleshtrydhet kanë veti anti-inflamatore që ndihmojnë në zbutjen dhe qetësimin e puçrrave. Ato përmbajnë acid salicilik, një BHA që pastron poret tuaja dhe i mban bakteret larg tij. Kjo në këmbim, parandalon shfaqjen e shpërthimeve të ardhshme. Për më tepër, acidi salicilik është një agjent i shkëlqyer kundër akneve dhe është një përbërës popullor në shumë kremra për fytyrën dhe produkte të tjera për kujdesin e lëkurës.

Zvogëlon dëmtimet UV
Luleshtrydhet e rënda antioksidante ndihmojnë në kthimin e dëmeve të shkaktuara nga rrezet UV dhe radikalët e lirë. Dëmi shpesh rezulton në plakjen e parakohshme të lëkurës, pasi rrezet UV shpesh shpërbëjnë kolagjenin. Kjo është një arsye kryesore që rrudhat dhe linjat e holla të shfaqen më qartë. Antioksidantët e pranishëm tek luleshtrydhet ndihmojnë në kthimin e këtij dëmtimi dhe parandalojnë që lëkura të lëndohet më tej.

Trajtimi i syve të fryrë
Një përfitim i madh i luleshtrydheve për lëkurën është se ndihmon në trajtimin e syve të fryrë. Rrathët e errët dhe sytë e fryrë janë një problem i madh me të cilin përballen shumë njerëz dhe luleshtrydhet janë një mënyrë e shkëlqyer për ta trajtuar atë. Luleshtrydhet veprojnë si një qetësues për sytë tuaj dhe redukton inflamacionin që mban ato qese poshtë.

Zbeh Hiper Pigmentimin & Njollat e Errëta
Acidi salicilik i pranishëm në luleshtrydhe redukton dhe zbeh hiperpigmentimin dhe njollat e errëta. Luleshtrydhet veprojnë si një eksfolues i shkëlqyeshëm dhe largojnë qelizat e vdekura të lëkurës që e tërheqin lëkurën tuaj poshtë. Ai gjithashtu shtrëngon poret dhe parandalon formimin e njollave të mëtejshme.

Përmirëson shëndetin e lëkurës
Një burim i mirë i AHA-ve dhe BHA-ve, luleshtrydhet përmbajnë një mori përfitimesh për kujdesin e lëkurës. Nga eliminimi i njollave të errëta deri te trajtimi i akneve, ato ndihmojnë në përmirësimin e strukturës dhe pamjes së përgjithshme të lëkurës tuaj, dhe ju lënë me një çehre më të shndritshme dhe më rinore.

Kontrolli i vajit
Vitamina C e pranishme në luleshtrydhe ndihmon në prodhimin e sebumit dhe rikthen një ekuilibër në lidhje me nivelet e yndyrës së lëkurës tuaj. Ndërkohë që e bën këtë, hidraton lëkurën dhe e ushqen atë tërësisht.

Shkëlqen lëkurën
Lëngu i luleshtrydheve është i përsosur për ngritjen e menjëhershme të lëkurës së shurdhër dhe ndriçimin e saj. Meqenëse ndihmon në zbardhjen e njollave dhe njollave të errëta, lëkura juaj tenton të duket më e shndritshme, më e freskët dhe e rigjallëruar, e gjitha kjo falë luleshtrydheve.

Kundër plakjes
Luleshtrydhet janë të pasura me acid elagjik, një element thelbësor i nevojshëm për të parandaluar varfërimin e kolagjenit tuaj. Ky acid mbron lëkurën nga dëmtimi UV dhe parandalon prishjen e kolagjenit tuaj.

Qetësues buzësh
E keni vënë re ndonjëherë se si balsamët e buzëve shpesh kanë aromë luleshtrydhe? Kjo ndodh sepse ka fuqinë për të hidratuar dhe ushqyer buzët e plasaritura dhe të dëmtuara. Acidi salicilik ndihmon në eksfolimin e qelizave të vdekura të lëkurës në buzët tuaja, ndërsa vetitë e tij hidratuese e hidratojnë atë dhe i japin një ngritje të menjëhershme.

Previous Story

Heq dorë përfundimisht, Kejvina Kthella ndan vendimin e papritur me ndjekësit

Next Story

Alaron feston ditëlindjen, mami Aurela nuk mund të ishte më speciale se kaq me urimin për të

Latest from Blog