Vullkani i malit Etna në Itali ka nisur të shpërthejë, tym dhe hi mbi Katania

1 min read

Re të rënda përrreth majës së vullkanit kanë dëmtuar dukshmërinë, duke fshehur shkarkimet e hirit në atmosferë.

Mali Etna, vullkani më aktiv i Evropës, ka filluar të shpërthejë, duke hedhur hi në Katania, qyteti më i madh i Siçilisë lindore dhe duke detyruar një pezullim të fluturimeve në aeroportin e atij qyteti.

Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë i Italisë, ose INGV, i cili monitoron nga afër Etnan me instrumente të vendosura në shpate, vuri në dukje se mbulesa e reve në një ditë me shi i pengonte pamjet e shpërthimit, një shfaqje spektakolare e llavës flakëruese gjatë vullkanit.

Instituti tha se hiri kishte rënë mbi Katania dhe të paktën në një qytet në shpatet e banuara të malit Etna. Nuk raportohet për të lënduar.

Aeroporti i Katanias tha se për shkak të reshjeve të hirit, operacionet e fluturimit u pezulluan përkohësisht.

INGV tregoi se monitorimi kishte regjistruar prova të një rritjeje të aktivitetit të dridhjeve ditët e fundit.

Njerëzit në qytetet Adrano dhe Biancavilla raportuan se kishin dëgjuar zhurma të forta që dilnin nga vullkani të dielën, tha agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile e Italisë kishte vënë në dukje të enjten në një alarm se në funksion të rritjes së aktivitetit vullkanik, mund të ndodhin ndryshime “të papritura” të aktivitetit të Etna.

Në fillim të vitit 2021, një shpërthim i vullkanit zgjati disa javë.

Previous Story

Tre persona të vrarë dhe dy të plagosur nga të shtënat në një klub nate në SHBA

Next Story

Sulme në Bregun Perëndimor, forcat izraelite vrasin 3 palestinezë

Latest from Blog