Tavani i borxhit, Biden dhe republikanët me shpresë në marrëveshje

1 min read

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden dhe krerët republikanë kanë shprehur optimizëm se një marrëveshje për rritjen e tavanit të borxhit amerikan është në cep të arritjes.

Shpresa vjen pas një takimi emergjentë të zhvilluar në Shtëpinë e Bardhë, raporton BBC, transmeton KlanKosova.tv.

Në anën tjetër ka qenë zëdhënësi i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, që ka treguar para reporterëve që të dyja palët ende janë larg.

Kjo bllokadë e ka detyruar presidentin Bien që ta anulojë një udhëtim jashtë vendit. Pa një marrëveshje, ShBA mund të përfundojë në një mospagesë katastrofike borxhi prej 31.4 trilionë dollarësh, para 1 qershorit.

Një dështim i qeverisë amerikane për t’i përfunduar obligimet me borxhin mund të shkaktojë një kaos financiar global.

Previous Story

Në ditëlindjen e Marinës, Ghetto Geasy zbulon detajin nga takimi i tyre i parë

Next Story

Gjoba për 197 shoferë në Shkup, 55 për vozitje të shpejtë

Latest from Blog