Koha më e mirë për të ngrënë mjaltë, gjithçka që duhet të dini

3 mins read

Mjalti mund të konsumohet në çdo kohë të ditës, megjithatë, nga nutricionistët dhe dietologët rekomandohet gjithmonë që të hani mjaltë në një sasi të përshtatshme dhe gjithashtu në periudha të caktuara të ditës për të përfituar përfitimet më të mira shëndetësore të mjaltit. Ne ju këshillojmë që të përfshini mjaltin në rutinën tuaj të përditshme gjatë këtyre periudhave:

Përfitimet e mjaltit në mëngjes
Një gotë e ngrohtë me ujë e ëmbëlsuar me mjaltë mund të bëjë mrekulli për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme. Trupi ynë kërkon energji që mund të mbajë gjatë gjithë ditës. Mëngjesi është koha më e mirë për të ngrënë mjaltë për të rritur nivelet e energjisë dhe për të qëndruar të gjithë të ngarkuar. Marrja e mjaltit në mëngjes nuk është vetëm e mirë për lëkurën tuaj, por ka përfitime të shumta shëndetësore duke përfshirë:

Ju ndihmon të hiqni kilogramët e tepërt

Përmirëson sistemin tuaj të tretjes

Mbron nga infeksionet bakteriale dhe virale

Redukton reaksionet alergjike

Largon toksinat nga trupi

Hidraton trupin

Shikoni: Sallatë frutash me mjaltë – një recetë me mjaltë në shtëpi për një mëngjes të shëndetshëm

Përfitimet e mjaltit në mbrëmje
Në mbrëmje, kur kalon gjysma e ditës, duke e lënë personin të lodhur dhe të rraskapitur, mjalti mund t’ju ndihmojë për t’ju rigjallëruar për pjesën tjetër të ditës.

Rezistojini dëshirës për kafeinë kur koka juaj rëndohet dhe rrisni nivelet e energjisë në mënyrë natyrale duke konsumuar një lugë mjaltë. Furnizoni trupin tuaj me mjaltë në vend të ushqimeve me sheqer gjatë skenave të mbrëmjes. Përfitimet e tjera të mjaltit nëse konsumohet në mbrëmje janë:

Një rregullim i shpejtë kur energjia juaj bie

Burim i madh i karbohidrateve

Përforcues natyral i energjisë

Ofron ushqim

Ju mban aktiv

Përfitimet e ujit të mjaltit gjatë natës
Nuk duhet të jetë çudi që ekspertët e shëndetit këshillojnë të hahet para gjumit. Konsumimi i mjaltit me një gotë qumësht të ngrohtë siguron një gjumë të mirë. Trupi juaj thith gjithë të mirat nga ky superushqim gjatë natës për t’ju mbajtur të shëndetshëm. Shikoni përfitimet e ngrënies së mjaltit gjatë natës janë:

Ju ndihmon të flini më mirë

Përmirëson funksionet e mëlçisë

Ndihmon në humbjen e peshës

Redukton rrezikun e diabetit të tipit 2

Trajton refluksin e acidit

Ul presionin e gjakut

Shikoni: Uji me limon dhe mjaltë – një recetë me mjaltë për kollën

Përfitimet e mjaltit sa herë që ndiheni të sëmurë
Një ilaç i ligjshëm në shtëpi për kollën dhe ftohjen, Mjalti mund të konsumohet në momentet kur jeni të sëmurë në vend të barnave pa recetë. I pasur me veti të fuqishme antibakteriale, mjalti lehtëson dhimbjen e fytit dhe qetëson kollën.

Mjalti stimulon sistemin imunitar për shërim më të shpejtë nga sëmundjet. Përveç shijes së mirë, mjalti është një dekongjesant natyral dhe ka karakteristika kundër të ftohtit. Pra, konsumimi i mjaltit kur jeni të sëmurë është mjaft i dobishëm pasi:

Pastron të ftohtin

Rrit imunitetin

Mbron trupin nga stresi oksidativ

Vepron si një shtypës natyral i kollës

Përmirëson funksionin metabolik

Përfitimet e mjaltit para ose pas stërvitjes
Një burim i pasur me karbohidrate dhe sheqer natyral, mjalti mund të konsumohet sa herë që ndiheni të lodhur dhe të rraskapitur për një nxitim energjie. Të çuditshmit e fitnesit dhe vëzhguesit e peshës mund ta konsumojnë atë para ose pas një stërvitje për të rimbushur nivelet e energjisë pasi mjalti shërben si një alternativë e shkëlqyer për pijet energjike me sheqer.

Ju gjithashtu mund të përzieni mjaltin me karbohidratet, frutat dhe proteinat tuaja. Mjalti është i dobishëm si rostiçeri për stërvitje sepse:

Tretet lehtësisht dhe përthithet shpejt nga trupi

Rimbush nivelet e energjisë

Rimbush glukozën në gjak

Ndihmon në rikuperimin e stërvitjes

Përmirëson performancën tuaj të stërvitjes

Përmbledhje:

I shpallur si një superushqim, nuk ka rëndësi në cilën orë e konsumoni, Mjalti ofron përfitime të mëdha dhe përmirëson shëndetin tuaj të përgjithshëm, që i atribuohen vetive të tij të panumërta medicinale.

Previous Story

Aurela Gaçe flet për performancën dhe renditjen e Shqipërisë në Eurovision

Next Story

Sot në Bruksel vazhdon dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë

Latest from Blog