“Libri i punëve të mira të PD”, Berisha: Frymëzon demokratët për një të ardhme edhe më të mirë

1 min read

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka zhvilluar pasditen e sotme një takim me anëtarët Departamentit Brain Gain në selinë blu.

Gjatë fjalës së tij, kryedemokrati Berisha është shprehur se PD-ja është një lokomotivë e reformave të tregut dhe e proceseve integruese.

Berisha po ashtu ka prezantuar botimin më të ri me titull “Libri i punëve të mira të PD-së”, për të cilin ka thënë se është një libër që frymëzon demokratët për një të ardhme edhe më të mirë.

Sali Berisha: PD ka një trashëgimi me suksese dhe të metat e veta. Por ka një trashëgimi të jashtëzakonshme, pasi ajo mori vendin më të varfëruar të Europës dhe një nga tre vendet më të varfra në botë, dhe e nxori në grupin e vendeve me të ardhura të mesme të larta, çka përbënte arritje epokale të këtij vendi. E anëtarësoi në NATO dhe arritje të tjera.

Nuk dua të ndalem në koment, por gjykoj se është një libër jashtëzakonisht i çmuar. Është një libër që përveçse do shpërndahet, do publikohet në faqen e PD. Është një libër që frymëzon demokratët për një të ardhme edhe më të mirë edhe se kjo, për suksese edhe më të mëdha se këto që ka realizuar.

Është një dëshmi se PD është një lokomotivë e reformave të tregut, është një lokomotivë e proceseve integruese dhe një gardiane e vokacionit perëndimor të vendit.

Jemi në prag të këtyre zgjedhjeve, natyrisht nuk mund të mos themi se këto 10 vite, po t’i karakterizojmë në rrafshin filozofik, kanë qenë vite të një kohe të ndaluar, në kuptimin që progresi, zhvillimi i Shqipërisë, avancimi i këtij procesi që është jetik për Shqipërinë, u ngadalësua në mënyrë të jashtëzakonshme, njohu edhe prapa-kthehu.

Shqipëria, që në vitin 2013 ishte vendi me rrogat më të larta në rajon, u katandis sërish në vendin më të varfër me rrogat më të ulëta në rajon me vetëm 20 përqind të qytetarëve të saj që marrin ndihmë ekonomike dhe janë në nevojë për ndihmë ekonomike./tvklan.al

Previous Story

Dialogu Prishtinë – Beograd: Lajçak takon Kurtin

Next Story

Sanksionohen 204 shoferë në Shkup, 26 për tejkalim të shpejtësisë

Latest from Blog