Lajçak: Vendimi për hapjen e Urës së Ibrit duhet të merret përmes dialogut

1 min read

Pas takimit me kryetarin e Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamzën, Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka ecur mbi urën e Ibrit.

Ai ka thënë se vendimi për hapjen e urës së Mitrovicës duhet të merret përmes dialogut, njofton Klan Kosova.

“Unë jam përkrahës i fortë i vendimeve të pajtuara, zgjidhjeve që janë pajtuar. Besoj që gjithçka që përfshinë të dy palët duhet të merret vesh po nga të dy palët. Ura e Mitrovicës ka qenë pjesë e dialogut, prandaj unë mendoj që vendimi për hapjen duhet në dialog”.

“Gjithçka është në dorën e të dy palëve. Ata duhet të merren vesh, por unë dua që hapja e urës të jetë kontribut për stabilitet të madh e jo për destabilitet të madh. Kjo është shumë e rëndësishme. Prandaj po e përsëris gjithmonë që dialogu duhet të përdoret si platformë për marrëveshje. Nuk duhet që vizioni i njërës palë të jetë mbi vizionin e palës tjetër”.

Previous Story

Presidenti i Polonisë: Mbështesim integrimin e Shqipërisë në BE, reformat po realizohen

Next Story

Chatboti në Snap, alarm shqetësues për prindërit dhe adoleshentët

Latest from Blog