Kërkonin të gjenin një shtëpi italiane por përfunduan duke blerë një kështjellë mesjetare!

2 mins read

Kur çifti afrikano-jugor Max dhe Joy Ulfane filluan të kërkonin shtëpinë e tyre të ëndrrave italiane rreth 28 vjet më parë, ata kurrë nuk e imagjinuan se do të përfundonin duke blerë një kështjellë të rrënuar në Toskanë. Por sipërmarrësit, të cilët janë me bazë në MB, ranë shpejt në dashuri me Castello di Fighine, një kështjellë ushtarake mesjetare e lënë pas dore me një fshat të bashkangjitur, kur e panë atë në vitin 1995.
Ulfanes që atëherë e kanë transformuar kështjellën, e vendosur 650 metra mbi nivelin e detit në komunën e San Casciano dei Bagni, pranë kufirit të Umbria, në një shtëpi të dytë shumë luksoze. Sipas Paolo Morelli, një ish-kryetar i bashkisë së San Casciano dei Bagni, Fighine filloi të bjerë në vitet 1700 kur roli i saj mbrojtës strategjik u zbeh.

Ndërsa kushtet e jetesës në qytet u ashpërsuan, familjet vendase u larguan nga fshati në kërkim të një të ardhmeje më të ndritshme diku tjetër. Dokumentet historike të zbuluara nga Morelli nga viti 1746 tregojnë se fshati ishte i banuar nga vetëm 17 familje në atë fazë, me një popullsi prej vetëm 60 banorësh. Kalaja mbijetoi, por u la pas dore për shumë vite.

Në kohën e bumit ekonomik të Italisë pas Luftës së Dytë Botërore, popullsia e Fighine me sa duket ishte zvogëluar në rreth një duzinë njerëz. Ulfanët, të cilët e mbajnë kështjellën rreptësisht për vete, i riorganizuan shtëpitë ngjitur në pesë vila mahnitëse me pishina dhe dy apartamente, të cilat ua japin me qira pushuesve.

Ata vazhduan të blenë shkollën e vjetër të fshatit të fshatit dhe që atëherë e kanë shndërruar atë në një restorant të nivelit të lartë, Ristorante Castello di Fighine. Kuzhinieri gjerman me famë botërore Heinz Beck shërben si menaxher në restorantin e restorantit me një yll Michelin, i cili ka një tarracë të mbuluar nga wisteria.

Megjithëse pjesa më e madhe e Fighine tani i përket Ulfanes, ka ende një pjesë të vogël të vendasve që janë mbajtur në shtëpitë e tyre, duke refuzuar të braktisin fshatin e lashtë. I ndodhur afër vendeve si Siena, Orvieto, Montepulciano dhe Pienza, Fighine ofron pamje mahnitëse mbi Toskanën jugore.

Vizitorët mund të shëtisin përgjatë rrugicave të ngushta të fshatit, të bëjnë një shëtitje rreth sheshit të vogël dhe të admirojnë muret e lashta prej guri të mbuluara me lule. Fighine ka gjithashtu një teatër privat dhe një kishëz të vogël të ristrukturuar të shekullit të 16-të, ku mbahen dasma dhe ngjarje të tjera speciale.

E ndërtuar në shekullin e 11-të si një vrojtim ushtarak, Castello di Fighine lidhet me rrugën kryesore nga një shteg i vetëm publik i paasfaltuar. Gjatë shekujve, familjet fisnike si Visconti, Medici, Orsini dhe madje edhe Papa, luftuan për të kontrolluar kështjellën dhe territorin e saj.

Previous Story

Doja Cat: Arsyeja pse bëra dy albumet e fundit

Next Story

Shenjat e çrregullimeve hormonale që nuk duhen injoruar

Latest from Blog