Erdogani cakton datën e zgjedhjeve më 14 maj teksa kërkon të zgjasë sundimin

1 min read

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, i cili po kërkon t’i zgjasë dy dekadat e tij në pushtet, ka caktuar zyrtarisht zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të vendit për më 14 maj – një muaj më herët sesa ishte planifikuar, pavarësisht tërmetit shkatërrues të muajit të kaluar.

Zgjedhjet mund të jenë vota më domethënëse e vendit në dekada.

Ato do të përcaktojnë nëse vendi do të marrë një rrugë më demokratike apo do të vazhdojë në kursin gjithnjë e më autoritar të vendosur nga politikani i fortë.

Erdogani ka qeverisur Turqinë që nga viti 2003 – fillimisht si kryeministër dhe si president që nga viti 2014.

Vendi po lufton me një ekonomi të trazuar, inflacion në rritje dhe pasojat e tërmetit të fuqishëm që vrau më shumë se 46 mijë njerëz dhe la qindra mijëra njerëz në 11 provincat turke të strehuar në tenda ose strehim të përkohshëm.

Previous Story

Bexheti: Korridori 8, më i madhi projekt nga pavarësia e Maqedonisë së Veriut

Next Story

Lajçak dëgjon qëndrimin e opozitës lidhur me propozimin evropian

Latest from Blog