Ukraina ka nevojë për ‘disa qindra’ tanke për të rimarrë territorin – thotë shefi i shtabit të presidentit Zelensky

1 min read

Ukraina ka nevojë për disa qindra tanke nga aleatët e saj perëndimorë për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia.

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, ka thënë shefi i shtabit të presidentit Volodymyr Zelensky.

“Ne kemi nevojë për tanke – jo 10-20, por disa qindra”, citohet të ketë thënë Andriy Yermak.

“Qëllimi ynë është rikthimi i kufijve të vitit 1991 dhe ndëshkimi i armikut, i cili do të paguajë për krimet e bëra”.

Ndryshe, kufijtë e Ukrainës u vendosën në vitin 1991 pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Deklarata e tij vjen pasi Berlini tanimë ka dhënë një sinjal për ndryshim në qëndrimin e tij rreth dërgimit të tankeve gjermane.

Në atë që do të ishte një përparim për Ukrainën, ministrja e Jashtme e Gjermanisë tha se vendi nuk do paraqiste ndonjë pengesë nëse Polonia do të dëshironte të dërgonte tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë.

Previous Story

Lista Serbe kërkon largimin e policisë nga Veriu

Next Story

Lavrov: Ukraina kundërshton bisedimet për paqe

Latest from Blog