Lajmi i fundit

Arriti marrëveshje me Sebinë, Rama për sulmin ndaj Kurtit: Nuk jam dakord, ai u soll si kryeministër

Pas rënies dakord për marrëveshjen e targave me Serbinë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u sulmua me qershi nga disa përfaqësues të PDK-së.

Mbi këtë ngjarje ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në Twitter, i cili i ka dalë në krah Kurtit duke thënë se ky veprim nuk ishte i duhur dhe se sulmi ndaj ti është njësoj si t’i kërkosh hesap pse nuk mendon e flet njësoj si kur ishte në burg.

EDI RAMA NË TWITTER

“S’jam aspak dakord me sulmet ndaj Albin Kurtit pas marrëveshjes së duhur që fatmirësisht mbylli shtegun e rihapur të zhvillimeve të paparashikueshme! Ta sulmosh Albinin pse u soll si kryeministër është njësoj si t’i kërkosh hesap pse nuk mendon e flet njësoj si kur ishte në burg!”c

 

 

Kujtojmë se sulmi ndaj Kurtit ka ndodhur pasiten e sotme ku dhe përfaqësues të PDK-së kanë dhënë dhe një deklaratë për shtyp.

“Kryeministri po i përdorë diskutimet me qytetarë si platformë për t’i ikur temës kryesore, koncesionit. Ai është i interesuar që tema e mbrëmshme të harrohet sa më shpejt, sepse prapa pranimit të djeshëm për çështjen minore, si puna e targave, fshihej çështja madhore, pranimi i Asociacionit. Ato data e afate ishin për ta ushqyer imazhin prej rezistenti, i cili i dështoi. Kryeministri i hëngri fjalët e tij. Secilën. Bash sikur fabula me qershi. E dëmin po e hajnë qytetarët e vendit, pa dallim. z. Kryeministër, qershizat janë veç për juve”./albeu.com