Lajmi i fundit

VIDEO / Holanda thyen Senegalin dhe merr kreun në Grupin A

Golat nga Kodi Gakpo dhe Davy Klasen, i dhuruan Holandës tri pikë tepër të rëndësishme në takimin e parë në Botërorin e Katarit. Kombëtarja e drejtuar nga Luis Van Gaal, mposhti 0-2 Senegalin në duelin e parë të grupit A. Përballja ishte tepër e luftuar, por skuadrat menduan më shumë për mbrojtjen dhe rrezikuan pak. Rastet e pastra munguan, taktika dhe kujdesi mbizotëruan në “Al Thumama Stadium”, teksa në fund festuan holandezët falë golave të lojtarëve të PSV-së dhe Ajaxit.

23-vjeçari Gakpo debutoi me gol në një Botëror, ndërkohë që kombëtarja tulipane hedh një hap të sigurt drejt kualifikimit. Senegali luajti mirë dhe fort, por dalja e gabuar e Edouard Mendy te goli i parë (portieri i Chelsea) ndikoi që kampionët e Afrikës të dilnin pa pikë nga kjo përballje.

 

Grupi A kryesohet nga Ekuadori dhe Holanda me nga tri pikë. Ndeshjet e ardhshme në këtë grup do të zhvillohen të premten e 25 nëntorit: Katar-Senegal dhe Holandë-Ekuador.