Lajmi i fundit

Napoli i pandalshëm, mund Udinesen dhe rrit në 11 pikë avantazhin nga Milani dhe Lazio

Napoli nuk njeh kundërshtare në këtë edicion të kampionatit italian. Skuadra e Luciano Spaletit fitoi ndeshjen e 11 radhazi në Serie A duke mundur këtë herë në shtëpi Udinesen 3 me 2.

 

Dueli u javës së 15 I transmetuar në Tring u zgjidh praktikisht që në pjesën e parë nga napoletanet të cilët e mbyllën këtë fraksion 2 me 0.

 

Pas një frike të fillimit kur friulanet shkuan afer golit me anë të Deloufeut, Napoli zhbllokoi rezultatin me anë të nigerianit Osimhen në minutënn e 15.

 

9 minuta më vonë Udinese tronditet nga dëmtimi i Delofeut, nje prej lojtarëve te vet më të mirë.

 

E jo vetëm kaq, por në minutën e 31 miqtë pësojnë edhe golin e dytë kësaj radhe nga Zielinski falë kombinacioneve me Osimhen dhe Lozanon.

 

Edhe pkjesa e dytë nis me agresiviretin e vendasve të cilët dhurojnë shoë perms golit të trete të Elmas.

 

Mirëpo entuziazmi I tepert I bëri dëm Napolit në fund pasi udinese shenoi dy gola të sh[ejte me Nestorovskin dhe Samarxhixh në minutat 79 dhe 82.

Pak frikë në fund në Diego Armando Maradona, por Napoli ruan 3 pikët dhe feston diferencën shumë të madhe për momentin +11 pikë nga Lacio dhe Milan. Paraqitje fantastike e skuadrës së Spaletit e cila po shkon drejt ëndrrës për të rikthyer titullin, 3 dekada më vonë nga epoka “Maradona”.