Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë, kaluan obstruksionet

0
69
epa05671077 Leader of the Democratic Union for Integration DUI Ali Ahmeti reacts during early parliamentary elections at a polling station in the village of Zajaz, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 11 December 2016. Some 1.7 million voters are called to take part in parliamentary elections to elect 130 members of the Parliament. The elections are part of a reform package agreed with EU and US mediation in order to bring an end to a years long political crisis in the country, following opposition's revelations about massive wiretapping of over 20 thousand people. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet.

Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së Preshevës qëndruan bashkë, tejkaluan sërish obstruksionet.

“Me votën e tyre vulosën të drejtën demokratike të përfaqësimit në Kuvendin e Republikës së Serbisë.Urime deputetit Shaip Kamberi dhe Koalicionit të Shqiptarëve të Luginës për fitoren e arritur, shëndet dhe shumë suksese në përgjegjësinë e madhe të avancimit të kauzave demokratike të shqiptarëve në Luginën e Preshevës”, ka shkruar Ahmeti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here