32.8 C
Skopje

Besimi: Qytetarët të shpenzojnë energjinë, çmimet nuk janë të qëndrueshme në këtë nivel

Gjatë Covid-it, u fol për një normalitet të ri ekonomik për të kaluar kriza të ndryshme, pas inflacionit Covid dhe tani lufta në Ukrainë. Pa mbaruar një krizë filloi e dyta dhe më pas e treta dhe tani lufta. Kemi një luftë të vërtetë, fotot janë si në Luftën e Dytë Botërore. Sa është probabiliteti i krizës së ardhshme. Rreziku qëndron nëse, në gjysmën e dytë të vitit, kur të gjithë e rishikuan rritjen në një nivel më të ulët, nëse do të shkaktojë lustrim, është një recesion i ri.

Kjo është sfida më e madhe. Ne reaguam në gjysmën e parë të vitit me masa, por tronditja ishte shumë më e madhe dhe u detyruam të kishim një zhvendosje brenda buxhetit, kështu që paketën e masave e kemi përmbledhur në 400 milionë lekë. Diku janë të drejtpërdrejta, diku janë indirekte dhe nga viti i kaluar ishin 650 milionë euro dhe tani ribalanci është përgjigje për atë që ka ndodhur”, tha ministri i Financave Fatmir Besimi në emisionin “WinWin”.

“Goditja është aq e madhe sa duhet ta rregullojmë ekonominë me më pak dëme. Partneri ynë kryesor tregtar është BE-ja, tregu evropian është më i përshtatshmi. Gjithçka që ndodh në tregjet europiane transferohet tek ne sepse kemi një kurs fiks ndaj euros. Pjesa e produkteve ushqimore në vendin tonë është më shumë se 50%. Ajo ndikon më tej në inflacion. Pra, në katërmujorin, inflacioni mesatar prej 8.4%, me muajin prill që ka kaluar 10%, këtu shohim se pesha e produkteve ushqimore është mbi 18%, 29% janë çmimet e derivateve të naftës. Ne nuk do t’i zgjidhim problemet me masat që po marrim dhe do të marrim. “Ajo që duhet të dinë qytetarët është se energjia do të duhet të dëmtohet, sepse çmimet nuk janë të qëndrueshme në këtë nivel që kemi tani në krahasim me tregjet botërore dhe evropiane”, tha ministri Besimi.

Ai thotë se nuk janë vetëm fjalë, sepse ka një fond për efiçencën e energjisë në Bankën për zhvillim dhe se Qeveria po merr hapa për të përmirësuar efiçencën.

TË FUNDIT

Kurti vizitoi bujqit e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nëpërmjet një postimi në faqen e tij në Facebook, ka komentuar për kohën e të korrave në Kosovë. Kurti u...

Aksident i rëndë në Strumicë, lëndohen 13 persona, në mesin e tyre edhe një fëmijë gjashtë vjeçar

Trembëdhjetë persona janë lënduar nga përplasja e dy automjeteve të pasagjerëve me targa të Strumicës, e cila ka ndodhur dje pasdite në ora 16:20...

Në V.K. “Tabanoc” dhe “Bogorodicë” pritet deri në 30 minuta

Për shkak të frekuencës së shtuar të automjeteve, koha e pritjes për hyrje në vend prej VK “Tabanocë” për hyrje është rreth 20-30 minuta,...

Digjet një shtëpi në Pejë, pamje nga vendi i ngjarjes

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri mëngjesin e së dielës në qytetin e Pejës. Nuk dihet ende për numrin e të lënduarve apo shkaktarin e...