Rusët u përpoqën të sulmonin 2 herë ndërtesën ku ishte Zelensky dhe familja e tij

0
61

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka refuzuar të evakuohet nga Kievi edhe kur vrasësit rusë po përpiqeshin të sulmonin ndërtesën ku ai po qëndronte, sipas revistës TIME.

Këshilltari presidencial Oleksiy Arestovych i tha revistës se presidentit i ishte kërkuar të shkonte në një strukturë të sigurt larg kryeqytetit, pasi këshilltarët e paralajmëruan atë se kompleksi ishte në rrezik nga  snajperët dhe granatat.

Zelenskyy dhe ndihmësit e tij iu dhanë jelek antiplumb dhe pushkë sulmi, por jo të gjithë dinin se si t’i përdornin ato.

“Ishte një çmendinë absolute. Automatikë për të gjithë. Vendi ishte i hapur. Ne nuk kishim as blloqe betoni për të mbyllur rrugën”,-tha zoti Arestovych.

Ai zbuloi gjithashtu se gruaja dhe fëmijët e Zelenskyy ishin ende në ndërtesë kur rusët u përpoqën dy herë të sulmonin ndërtesën më 24 shkurt.

Presidenti refuzoi të largohej, megjithëse familja e tij u dërgua në një vend më të sigurt. Natën e dytë, ai bëri një video jashtë për t’u treguar njerëzve të tij se ishte ende në Kiev.

Arestovych tha gjithashtu se Zelenskyy bëri një udhëtim në vijën e frontit në fillim të marsit, duke marrë vetëm një ekip të vogël sigurie./Opinion.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here