20.8 C
Skopje

Sot në shkollat fillore nis testimi i nxënësve kundër Covid-19

Në shkollat fillore sot nis skriningu (testimi kundër Covid-19) që do të tregojë transmetimin e koronavirusit tek nxënësit, përcjell TV21. Zëdhënësi i Komisionit për Sëmundje Infektive, dr. Zlate Mehmedoviq në konferencën e djeshme për shtyp tha se skriningu zbatohet për shkak të numrit të rritur të nxënësve të sapoinfektuar. Ai tha se në shkollat e mesme gjendja është stabile por do të ndiqet.

“Nga nesër nisim me skrining në shkollat fillore ku numri i të infektuarve të rinj është rritur. Në shkollat e mesme nuk ka një gjendje të tillë. atje gjendja epidemiologjike është stabile”, deklaroi Mehmedoviq në konferencën e djeshme për shtyp.

TË FUNDIT

Detajet nga programi milionësh i MCC-së për Kosovën

Bordi Ekzekutiv i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) ka miratuar Programin Kompakt me Kosovën në vlerë prej mbi 200-milionë dollarësh, kanë konfirmuar Qeveria...

Drejtori i Shoqatës së Mullistëve: Ka grurë nuk duhet të ketë frikë

Drejtori i Shoqatës së Mullistëve, Muhamet Farizi, ka deklaruar se Kosova nuk rrezikon të mbesë pa grurë dhe se qytetarët nuk duhet të kenë...