22.8 C
Skopje

Tajvani uron Kosovën në 14 vjetorin e pavarësisë

Shteti Tajvanit, përmes Zyrës ndërlidhëse në Hungari dhe grupit të “Miqësisë Kosovë-Taivan” ka uruar Kosovën në 14 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, ky shtet është në armiqësi që shtatë dekada me Kinën, por njëherit është edhe alet i pa lëkundur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, shkruan Gazeta Botapress.

Kryetari i grupit të miqësisë Kosovë-Tajvan, Luo Chih-cheng në një postim në rrjetin social Facebook, ka përgëzuar popullin e Kosovës për 14 vjetorin e pavarësisë së Kosovës.

“Si kryetar i grupit të “Miqësisë Parlamentare Kosovë-Tajvan”, dëshiroj të përgëzoj popullin e Kosovës për trimërinë e tyre në luftën për demokraci. Tajvani beson në përvojën demokratike të Kosovës dhe vlerat e përbashkëta, dhe unë do të vazhdoj të ndërtoj marrëdhënie pozitive Tajvan-Kosovë dhe të forcoj lidhjet dypalëshe në të ardhmen!”, ka shkruar Chih-cheng.

Edhe Zyra diplomatike Tajvanit në Hungari, përmes profilit në Twitter ka përgëzuar Kosovën për ditëlindjën e 14-të.

“Gëzuar Ditën e Pavarësisë miqve tanë në #Kosovë! Zhvillimi i madh i marrëdhënieve tona dypalëshe kontribuon në stabilitetin dhe sigurinë e demokracive në mbarë botën”,

Tajvani është ndër shtetet e para që ka njohur pavarësinë e Kosovës, duke iu bashkuar kështu shteteve të mëdha si SHBA-së, Gjermanisë dhe aleatëve të tjerë perendimor./Botapress.info/

TË FUNDIT

Zv/ministri Bushi: Gëzuar 4 Korrikun Amerikë, mike e RMV-së dhe aleate e shqiptarëve

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Nazim Bushi sot përmes një fraze të presidentit historik të SHBA-ve, John F. Kennedy në faqen e tij zyrtare në facebook...

Konsultimet për propozimin francez, Kovaçevski sot takon Selën

Vazhdojnë konsultimet për propozimin francez për fillimin e negociatave inkuadruese të Republikës së Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. Për sot në orën 11...

Ganiu: Sot po festojmë ditëlindjen e 246 të djepit të demokracisë, lirisë e prosperitetit

Kryetari i komunës Çair, Visar Ganiu ka uruar ditëlindjen e 246 të Amerikës. Sipas Ganiut, kjo festë sa ka rëndësi për amerikanët po aq...

Byrnes: SHBA mbështet bisedimet në RMV mbi propozimin francez

Ambasadorja e SHBA-së në Maqedoninë e Veriut, Kate Byrnes përmes një shkrimi në Twitter ka shprehur mbështetjen për bisedimet e brendshme që po zhvillohen...