29.8 C
Skopje

Ganiu: Pavarësia është kurorë e rrugëtimit historik të popullit të Kosovës

Pavarësia e Kosovës është festë për të gjithë shqiptarët, ka shkruar në Facebook kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu, duke uruar ditën e 17 shtatorit, për të cilën thotë se është festë për të gjithë shqiptarët.

“Sot Kosova kremton 14 vjetorin e pavarësisë, që njëherësh është festë për të gjithë shqiptarët ngado që janë, pra edhe për Çairin tonë. Pavarësia e Kosovës jo vetëm që është ndër arritjet më të mëdha kombëtare, por njëkohësisht është edhe kurorëzim i rrugëtimit historik të popullit të Kosovës, është vulë e vlerave dhe reflektimit të demokracisë së vërtetë.”, është shprehur Ganiu.

Duke ua uruar këtë Ditë mjaftë të rëndësishme të gjithë kosovarëve, ai njëkohësisht u ka shprehur respektin e pafund gjithë atyre që u flijuan për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës tonë të dashur.

“Urime KOSOVË dhe qofsh e bekuar për jetë e mot!”, përfundon urimin Ganiu.

TË FUNDIT

Bislimi: Anëtarësimi i Finlandës në NATO duhet të bëhet sa më shpejt, e të pasojë me Kosovën

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi në konferencën e përbashkët me ministren finlandeze për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e...

Grubi: Urime Dita e pavarësisë Amerikë!

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi ka uruar Ditën e pavarësisë së Amerikës. Grubi është shprehur...

Edi Rama uron ShBA-të për Ditën e Pavarësisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë ka uruar Ditën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara. Rama ka shtuar se Dita e Pavarëssisë së...

ITSHKSH: Shkulja e bredhit të Nënë Terezës, akt barbar!

Nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup sot kanë reaguar për shkuljen e bredhit të Nënës Terezë në sheshin e...