29.8 C
Skopje

Një grua thuhet se u shërua nga HIV pas transplantit të qelizave staminale

Një paciente me leuçemi në SHBA është bërë gruaja e parë dhe personi i tretë që është shëruar nga virusi HIV pas transplantit të qelizave staminale nga një dhurues i cili ishte natyralisht rezistent ndaj virusit që shkakton SIDA-n, raportuan studiuesit të martën.

Qelizat staminale janë lëndët e para të trupit – qeliza nga të cilat krijohen të gjitha qelizat e tjera me funksione të specializuara. Në kushtet e duhura në trup ose në laborator, qelizat staminale ndahen për të formuar më shumë qeliza.

Rasti në fjalë është i pari që përfshin gjakun e kordonit umbilikal (kërthizor) dhe është një trajtim që mund të bëhet i disponueshëm për më shumë njerëz.

Që nga marrja e gjakut të kordonit për të trajtuar leuçeminë akute mieloide, gruaja ka qenë pa virus për 14 muaj, pa pasur nevojë për trajtime të fuqishme për HIV të njohura si terapi antiretrovirale.

“Ky është tani raporti i tretë i një kure në këtë mjedis dhe i pari te një grua që jeton me HIV,” tha në një deklaratë Sharon Lewin, presidente e Shoqatës Ndërkombëtare për SIDA-n.

Rasti është pjesë e një studimi të udhëhequr nga Dr. Yvonne Bryson nga Universiteti i Kalifornisë në Los Angeles dhe Dr. Deborah Persaud nga Universiteti Johns Hopkins në Baltimore.

TË FUNDIT

Në V.K. “Tabanoc” dhe “Bogorodicë” pritet deri në 30 minuta

Për shkak të frekuencës së shtuar të automjeteve, koha e pritjes për hyrje në vend prej VK “Tabanocë” për hyrje është rreth 20-30 minuta,...

Digjet një shtëpi në Pejë, pamje nga vendi i ngjarjes

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri mëngjesin e së dielës në qytetin e Pejës. Nuk dihet ende për numrin e të lënduarve apo shkaktarin e...

Balerina ukrainase në frontin e luftës Ukrainë-Rusi

Që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë, kjo e fundit është mbrojtur nga burrat ukrainas të vendosur në vijat e frontit. Mirëpo, në fillimet e...

Rritje e infektimeve me COVID-19, 798 raste të reja brenda javës

Brenda javës, rastet me COVID-19 kanë shënuar një rritje në Kosovë duke arritur 798 raste të reja brenda javës. Përgjatë 24 orëve të fundit janë...