32.8 C
Skopje

Ja propozim i kujt është Besmira Ejupi për konsul në New York

Besmira Ejupi e cila njihet si prezentuese e lajmeve në disa media, sot është përfolur se do të jetë konsul gjeneral i Maqedonisë së Veriut në Nju Jork të SHBA-së.

Siç mësohet Besmira Ejupi ka qenë një marrëveshje paraprake mes Alterntivës dhe Qeverisë për një emërim të tillë.

Ejupi njihet si e afërt më partinë Alternativa të Afrim Gashit që para pak kohësh u bë pjesë e Qeverisë.

Nga ana tejtër mbrëmë Qeveria në një mbledhje të mbyllur, me propozim të ministrisë së Jashtme, ka konfirmuar propozimin që Besmira Ejupi të dërgohet për konsul gjeneral në Nju Jork, një propozim i një marrëveshje mes Alternativës dhe LSDM-BDI-së si pjesë e një bashkëpunimi qeveritar.

Ditëve në vijim pritet që në konsultime me kabinetin e presidentit Stevo Pendarovski, zyrtarisht të kërkohet agremani nga vendi nikoqir për konsulin e ri.

TË FUNDIT

Kurti vizitoi bujqit e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nëpërmjet një postimi në faqen e tij në Facebook, ka komentuar për kohën e të korrave në Kosovë. Kurti u...

Aksident i rëndë në Strumicë, lëndohen 13 persona, në mesin e tyre edhe një fëmijë gjashtë vjeçar

Trembëdhjetë persona janë lënduar nga përplasja e dy automjeteve të pasagjerëve me targa të Strumicës, e cila ka ndodhur dje pasdite në ora 16:20...

Në V.K. “Tabanoc” dhe “Bogorodicë” pritet deri në 30 minuta

Për shkak të frekuencës së shtuar të automjeteve, koha e pritjes për hyrje në vend prej VK “Tabanocë” për hyrje është rreth 20-30 minuta,...

Digjet një shtëpi në Pejë, pamje nga vendi i ngjarjes

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri mëngjesin e së dielës në qytetin e Pejës. Nuk dihet ende për numrin e të lënduarve apo shkaktarin e...