22.8 C
Skopje

Merko përkrah nismën e nxënësve: Duhet rritur ndërgjegjësimi për rrezikun e kancerit te fëmijët

Kryetari i komunës së Strugës ka pëkrahur nismën e nxënësve të Strugës për solidarizimin me fëmijët të cilët janë të prekur nga kanceri

“Sot nxënësit e klasës IX-1 nga SHFK “Goce Dellçev”- Podgorc, në orën nga lënda zgjedhore – sport në udhëheqjen e arsimtares Mimi Stojanoska, në mënyrë simbolike vrapuan 2 km, për të përkrahur dhe shënuar 15 Shkurtin, Ditën ndërkombëtare të fëmijëve me kancer”, ka njoftuar R.Merko në Facebook.

Çdo vit me shënimin e 15 shkurtit, thotë Merko, synohet që të përhapet ndërgjegjësimi për kancerin te fëmijët. Dita inkurajon gjithashtu mbështetjen për familjet e fëmijëve me kancer.

“Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), 300,000 fëmijë nga mosha 0 deri në 19 vjeç diagnostikohen me kancer çdo vit. Çdo tri minuta, një fëmijë vdes nga kanceri. Kujdesuni për veten dhe të afërmit tuaj dhe nëse njihni një fëmijë me kancer, inkurajoni atë dhe tregoni mbështetjen tuaj për familjen”, ka apeluarMerko.

TË FUNDIT

Merko: Dita e pavarësisë së SHBA-së është moment kyç për demokracinë dhe historinë botërore

Kryetari i Komunës së Strugës z. Ramis Merko uron 4 Korrikun, festën e madhe kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dita e pavarësisë së...

Zv/ministri Bushi: Gëzuar 4 Korrikun Amerikë, mike e RMV-së dhe aleate e shqiptarëve

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Nazim Bushi sot përmes një fraze të presidentit historik të SHBA-ve, John F. Kennedy në faqen e tij zyrtare në facebook...

Konsultimet për propozimin francez, Kovaçevski sot takon Selën

Vazhdojnë konsultimet për propozimin francez për fillimin e negociatave inkuadruese të Republikës së Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. Për sot në orën 11...

Ganiu: Sot po festojmë ditëlindjen e 246 të djepit të demokracisë, lirisë e prosperitetit

Kryetari i komunës Çair, Visar Ganiu ka uruar ditëlindjen e 246 të Amerikës. Sipas Ganiut, kjo festë sa ka rëndësi për amerikanët po aq...