28.8 C
Skopje

Kovaçev: Duhet të punohet në zhdukjen e urrejtjes në përmbajtjet e teksteve shkollore

Për eurodeputetin bullgar Andrej Kovaçev, në marrëdhëniet në mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut kontestuese është edhe festa e 11 Tetorit-Dita e Kryengritjes.

“Për shembull, atje ende është si festë, siç e quajnë, kur krisi pushka e parë kundër bullgarëve në muajin tetor. Nëse nuk ndryshon asgjë nga regjimi më i hershëm të Jugosllavisë së Titos nuk mundesh me të njëjtën ideologji të hysh në BE, sepse ajo ideologji është direkt kundër një vendi anëtar të BE-së”, tha Kovaçev për “BTV”.

Ai edhe një herë theksoi se duhet të punohet për zhdukjen e urrejtjes në përmbajtjet e teksteve shkollore, mediat dhe akademinë në Maqedoni.

“Sistemi arsimor dhe media në Maqedoninë e Veriut duhet të fillojnë të objektivizojnë historinë tonë të përbashkët bullgare. Kjo është në emër të së ardhmes sonë të përbashkët evropiane. Nuk ka se si të mbështesim bazën aktuale ideologjike të Maqedonisë së Veriut”, thotë Kovaçev.

TË FUNDIT

Mbeturinat në kryeqytet nuk do të mblidhen, mbyllen deponitë

Mbeturinat në kryeqytet nuk do të mund të mblidhen nga Kompania “Pastrimi” si shkak i mbylljes së deponisë nga ana e Kompanisë për Menaxhimin...

Shpejtim Bajoku, i bronztë në Lojërat Mesdhetare

Boksieri Shpejtim Bajoku është ndalur në gjysmëfinale të Lojërave Mesdhetare që po mbahen të Oran Të Algjerisë. Megjithëse humbi, Bajoku e ka fituar medaljen...

Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë, kaluan obstruksionet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet. Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së...

MINT: Bie çmimi i naftës për 2 centë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë(MINT), i ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për të premten e një korrikut. Çmimi maksimal i lejuar...

Çfarë ndodhi me Travis Barker? Bateristi i Blink-182 u dërgua me urgjencë në spital i shoqëruar nga Kourtney Kardashian

Bateristit Blink-182 u dërgua me urgjencë  në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles, Kaliforni, së bashku me Kourtney Kardashian. Travis Barker është dërguar me urgjencë...