22.8 C
Skopje

Shfaqet pas 30 vitesh: Fshati ‘fantazmë’ tërheq vëmendjen e shumë turistëve

Një fshat “fantazmë” që është shfaqur pasi thatësira ka zbrazur një digë në kufirin spanjoll-portugez, po tërheq turma turistësh në rrënojat e frikshme gri.

Shfaqet pas 30 vitesh: Fshati ‘fantazmë’ tërheq

Rezervuari është në 15% të kapacitetit prandaj detajet e jetës në vitin 1992, kur fshati Aceredo në rajonin veriperëndimor të Galicia-s në Spanjë u përmbyt për të krijuar rezervuarin Alto Lindoso, po zbulohen edhe një herë, raporton Guardian.

Shfaqet pas 30 vitesh: Fshati ‘fantazmë’ tërheq

María del Carmen Yañez, kryetarja e këshillit më të madh të Lobios, pjesë e të cilit është Aceredo, fajësoi mungesën e shiut në muajt e fundit, veçanërisht në janar, por edhe “shfrytëzimin mjaft agresiv” nga njësia e energjisë e Portugalisë.

Shfaqet pas 30 vitesh: Fshati ‘fantazmë’ tërheq

Duke ecur në tokën me baltë të plasaritur nga thatësira, vizitorët gjetën çati pjesërisht të shembura, tulla dhe mbeturina druri që dikur përbënin dyer ose trarë, madje edhe një shatërvan me ujë që ende rridhte nga një tub i ndryshkur.

Shfaqet pas 30 vitesh: Fshati ‘fantazmë’ tërheq

“Është sikur jam duke parë një film. Kam një ndjenjë trishtimi”, tha për Guardian pensionisti 65-vjeçar Maximino Pérez Romero, nga A Coruña. “Mendoj se kështu do të ndodhë me kalimin e viteve për shkak të thatësirës dhe gjithë kësaj, me ndryshimet klimatike.”

TË FUNDIT

Shpejtim Bajoku, i bronztë në Lojërat Mesdhetare

Boksieri Shpejtim Bajoku është ndalur në gjysmëfinale të Lojërave Mesdhetare që po mbahen të Oran Të Algjerisë. Megjithëse humbi, Bajoku e ka fituar medaljen...

Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë, kaluan obstruksionet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet. Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së...

MINT: Bie çmimi i naftës për 2 centë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë(MINT), i ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për të premten e një korrikut. Çmimi maksimal i lejuar...

Çfarë ndodhi me Travis Barker? Bateristi i Blink-182 u dërgua me urgjencë në spital i shoqëruar nga Kourtney Kardashian

Bateristit Blink-182 u dërgua me urgjencë  në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles, Kaliforni, së bashku me Kourtney Kardashian. Travis Barker është dërguar me urgjencë...