31.8 C
Skopje

Shqelmoi macen, futbollisti i West Ham-it rrezikon 4 vite burg (VIDEO)

Kurt Zouma përballet me katër vjet burg në vendlindjen e tij në Francë për goditjen e maces së tij në Britani.

Aktivistët e kafshëve kanë paraqitur një ankesë ligjore kundër 27-vjeçarit të West Ham dhe francezit në Paris, ku ka tronditje të gjerë nga një video që tregon atë duke sulmuar kafshën e tij në shtëpinë e tij në Essex.

Avokatët që punojnë për Fondacionin 30 Milion Friends (La Fondation 30 Millions d’Amis), grupi më i madh i të drejtave të kafshëve në Francë, kanë kontaktuar prokurorët.

“Ne e dënojmë këtë akt, kemi kërkuar që lojtari të pezullohet nga skuadra franceze dhe kemi bërë një ankesë ligjore kundër tij”, ka thënë një zëdhënës.

Sipas nenit 113-6 të Kodit Penal Francez, shtetasi francez mund të ndiqet penalisht për vepra penale të kryera jashtë vendit.

Ligjet e reja të ashpra për mbrojtjen e kafshëve u futën në Francë në vitin 2021, që do të thotë se “keqtrajtimi i kafshëve” tani dënohet me deri në katër vjet burg dhe një gjobë ekuivalente me 55 mijë euro.

Faktorët rëndues në çdo ndjekje penale përfshijnë aktet e dhunës që kryhen përballë njerëzve të tjerë, ose nëse kafsha i përket sulmuesit.

“Në rastin e Kurt Zouma, video duket se tregon fakte rënduese, kështu që ai mund të jetë në telashe shumë të rënda”, shtoi një burim tjetër i afërt me rastin.

Ylli ka kërkuar falje në një deklaratë për sulmin ndaj maces së tij, duke thënë se i vinte shumë keq dhe duke këmbëngulur se macet e tij janë “të dashura dhe të dashuruara nga familja e tij”.

Një zëdhënës i policisë së Essex tha: “Ne jemi në dijeni të një videoje që qarkullon në mediat sociale në lidhje me një incident që përfshin një mace, të cilën anëtarët e komuniteteve tona mund ta shohin shqetësues.

“Kohët e fundit jemi vënë në dijeni se ky incident mund të ketë ndodhur në Essex dhe ne jemi duke u lidhur me RSPCA dhe hetimet urgjente janë në vazhdim”.

Por politikanë të lartë francezë kanë dënuar gjithashtu Zouma, i cili është nga qyteti lindor i Lionit, dhe kanë kërkuar që ai të përjashtohet nga kombëtarja e Francës.

Muriel Fusi, zëdhënëse e partisë Franceze Animal, tha: “Shumë njerëz në rrjetet sociale janë të indinjuar nga videoja. Shumë njerëz pretendojnë se ky futbollist nuk mund të veshë më ngjyrat e Francës”.

Dhe Marine Le Pen, udhëheqësja e partisë Rally Kombëtare dhe një kandidate presidenciale, tha: “Është e turpshme. Unë ende mendoj se ata që janë të aftë për mizori ndaj kafshëve janë të aftë për mizori edhe ndaj njerëzve. Dhuna nuk është kurrë e parëndësishme”. /Telegrafi/

TË FUNDIT

Nafta nga mesnata më lirë në Maqedoni, ja si do jenë çmimet

Komisioni Rregullator për Energjetik në mbledhjen e sotme ka sjellë vendim që të lirojë për 2.50 denarë çmimin e dizelit, ndërsa nuk ka ndryshim...

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...

Gashi: Janë bërë shkelje kushtetuese në ligjin për KPK-në

Të mërkurën e 29 qershorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka informuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin...