31.8 C
Skopje

RMV po negocion me Pfizer-in për blerjen e ilaçit kundër Covdi19

Ministria e Shëndetësisë negocion me kompaninë “Pfizer” për blerjen e ilaçit kundër COVID-19.

Sipas ministrit Bekim Sali, e vetmja mënyrë për të dalë nga pandemia është rritja e imunizimit të popullatës, ndërsa me këtë rritëm, ministri thotë se kur bota do ta përfundojë pandeminë te ne do të vazhdojë edhe disa muaj.

“Vaksina ka dhe janë të sigurta. Në shtet ka rreth 40 pika vaksinale”, tha Sali. i cili shtoi se është në bisedime me “Pfizer” për ilaçin.

I nuk dha detaje dhe se janë në fazën e bisedimeve dhe marrëveshjes për furnizim.

Kujtojmë se që na fillimi i pandemisë deri sot në Maqedoni me COVID-19 janë diagnostifikuar 282.147 raste, ndërsa prej tyre 261.741 janë shëruar dhe 8.658 kanë humbur jetën./Telegrafi/

TË FUNDIT

Nafta nga mesnata më lirë në Maqedoni, ja si do jenë çmimet

Komisioni Rregullator për Energjetik në mbledhjen e sotme ka sjellë vendim që të lirojë për 2.50 denarë çmimin e dizelit, ndërsa nuk ka ndryshim...

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...