29.8 C
Skopje

Pushteti dhe opozita të bashkuar “PËR” rrogën minimale, dallimet vetëm në finesa (VIDEO)

Kuvendi i RMV-së nëmbledhjen e 62-të pritet të miratojë Ligjin për rritjen e pagave minimale në 18.000,00 denarë, si rrallëherë më parë, me konsensus. Pa dallim të  partive nga vijnë, të gjithë deputetët janë “Për” votimin e këtij propozim ligji, raporton indeks.mk.

Deputetja e BDI-së, Arta Bilalli Zendeli thotë se deputetët e opozitës duhet ta përkrahin ligjin e dalë nga Qeveria sepse është për të mirën dhe përmirësimin e jetës dhe standardeve të qytetarëve.

Të njëjtën gjë për indeks.mk e thotë edhe deputeti i LSDM-së, Darko Kaevski, i cili apelon deri tek të gjithë deputetët ta mbështesin ligjin I cili sipas Kaevskit nuk do ta rrisë vetëm rrogën minimale, por do të ndikojë edhe në rritjen e pagave tjera në vend.

Deputeti i Alternativës, Zejdi Rexhepi thotë se katër deputetët e partisë sëGashit do të përkrahin rritjen e pagës minimale edhe pse sipas Zejdit, është prapë e ulët. Ai deklaroi se deputetët e Alternativës janë të gatshëm të votojnë pro edhe për ndonjë rritje eventuale që pritet të ndodhë në të ardhmen.

“Për” është edhe Aleanca për Shqiptarët. Deputetja Ilire Dauti thotë se do të votojnë “pro” ligjit të Qeverisë por thotë se kanë kritikat e veta. Thonë se përpos rrogës minimale por sipas Dautit, ASH-ja insiston edhe harmonizimin e pagës minimale në bazë të marrëveshjeve kolektive që janë edhe në veprimtaritë e tjera, me qëllim të ruajtjes së motivimit dhe nivelit të shkollimit.

Edhe deputetja e VMRO-së, GordanaSiljanovskaDafkova, në një prononcim për Indeks.mk,thotë se do të votojë “PRO” vendimit të Qeverisë për rritjen e pagës minimale, sepse sipas Siljanovskës, është gjëja më e pakët që përfaqësuesit e popullit mund ta bëjnë. Ajo tha se VMRO-ja pritet  të votojë pro ligjit por shtoi se partia e Mickoskit do të dorëzojë amendament. Ajo kërkoi rritje graduale të rrogave./Indeks.mk/

TË FUNDIT

Bislimi: Anëtarësimi i Finlandës në NATO duhet të bëhet sa më shpejt, e të pasojë me Kosovën

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi në konferencën e përbashkët me ministren finlandeze për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e...

Grubi: Urime Dita e pavarësisë Amerikë!

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi ka uruar Ditën e pavarësisë së Amerikës. Grubi është shprehur...

Edi Rama uron ShBA-të për Ditën e Pavarësisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë ka uruar Ditën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara. Rama ka shtuar se Dita e Pavarëssisë së...

ITSHKSH: Shkulja e bredhit të Nënë Terezës, akt barbar!

Nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup sot kanë reaguar për shkuljen e bredhit të Nënës Terezë në sheshin e...