BRATISLAVË – Vdes ish-diplomati Eduard Kukan

0
117

BRATISLAVË, 10 shkurt /ATSH-MIA/ – Ish-diplomati evropian dhe politikani sllovak,
Eduard Kukan vdiq në moshën 82-vjeçare, njoftoi sot zëdhënësja e universitetit
”Komenius” në Bratislavë, Lenka Miller.

Në vitin 1999, Kukan ishte emëruar i dërguar i Posaçëm i OKB-së në Kosovë.

Nga viti 2009 deri në vitin 2019 ishte anëtar i Parlamentit Evropian.

Ai ishte edhe një nga ndërmjetësuesit e PE-së në dialogun ndërpartiak në Serbi./ a.jor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here