22.8 C
Skopje

Testi i ri Covid 19 zbulohet nga kinezët, saktësia e njëjtë me PCR-in

Shkencëtarët në Kinë kanë zhvilluar një test të ri të koronavirusit po aq të saktë sa një test PCR që jep rezultate brenda katër minutave.
Testet PCR shihen si metoda më e saktë dhe më e ndjeshme e kontrollit për Covid, por zakonisht duhen disa orë për të marrë rezultate.

Studiuesit kinezë në universitetin Fudan në Shangai tregojnë se kanë një zgjidhje, në formën e një sensori që përdor mikroelektronikën për të analizuar materialin gjenetik nga tamponi, raporton “AFP”, citon “The Guardian”.

Gjetjet u publikuan në një artikull të rishikuar nga kolegët në revistën “Nature Biomedical Engineering”.

“Ne implementuam një biosensor elektromekanik për zbulimin e SARS-CoV-2 në një pajisje prototip të integruar dhe portativ dhe treguam se ai zbuloi ARN-në e virusit në më pak se katër minuta”, -theksuan shkencëtarët.

Për testimin u morën mostra nga 33 persona në Shangai, të cilët ishin të infektuar me Covid dhe u testuan gjithashtu duke përdorur PCR-në.

TË FUNDIT

Konsultimet për propozimin francez, Kovaçevski sot takon Selën

Vazhdojnë konsultimet për propozimin francez për fillimin e negociatave inkuadruese të Republikës së Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. Për sot në orën 11...

Ganiu: Sot po festojmë ditëlindjen e 246 të djepit të demokracisë, lirisë e prosperitetit

Kryetari i komunës Çair, Visar Ganiu ka uruar ditëlindjen e 246 të Amerikës. Sipas Ganiut, kjo festë sa ka rëndësi për amerikanët po aq...

Byrnes: SHBA mbështet bisedimet në RMV mbi propozimin francez

Ambasadorja e SHBA-së në Maqedoninë e Veriut, Kate Byrnes përmes një shkrimi në Twitter ka shprehur mbështetjen për bisedimet e brendshme që po zhvillohen...

MINT: Nafta lirohet për katër centë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë(MINT) i ka publikuar çmimet maksimale apo “tavan” të naftës dhe derivateve të tjera për 24 orët e ditës...