22.8 C
Skopje

LSDM i reagon Mickoskit: Në kohën e OBRM-PDUKM-së punëtorët kishin 8.900 denarë pagë

LSDM përmes një komunikate reagoi ndaj deklaratës së Mickoskit për pagën minimale duke thënë se në kohën kur partia e tij qeveriste, punëtorët fitonin 8.900 denarë.

“OBRM-PDUKM është partia e cila është kundër punëtorëve. Gruevski dhe Mickoski e promovonin vendin tonë si parajsë për fuqinë e lirë punëtore dhe sot Mickoski pa turp thotë se mbështesin pagën minimale”, thonë nga LSDM.

Ata shtojnë se ekonomistët e Mickoskit publikisht kundërshtojnë rritjen e pagës minimale dhe se Trajko Sllaveski dhe Danella Arsovska janë në frontin kundër rritjes së pagës minimale.

“Po ashtu OBRM-PDUKM gjatë 4 viteve ka bllokuar të gjitha ligjet që ishin në interes të rritjes së të hyrave për qytetarët. E bllokoi rritjen e pagave të mjekëve dhe mbështetjen financiare në kohë krize. LSDm e rriti pagën minimale dhe vetëm për 4 vjet e gjysmë kemi dyfish rritje të pagës minimale”, theksojnë nga LSDM./Telegrafi/

TË FUNDIT

Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë, kaluan obstruksionet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet. Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së...

MINT: Bie çmimi i naftës për 2 centë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë(MINT), i ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për të premten e një korrikut. Çmimi maksimal i lejuar...

Çfarë ndodhi me Travis Barker? Bateristi i Blink-182 u dërgua me urgjencë në spital i shoqëruar nga Kourtney Kardashian

Bateristit Blink-182 u dërgua me urgjencë  në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles, Kaliforni, së bashku me Kourtney Kardashian. Travis Barker është dërguar me urgjencë...