29.8 C
Skopje

COVID-19 – SHBA-ja regjistron 902 639 vdekje nga virusi

NJU JORK, 8 shkurt /ATSH-AA/- Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 902 639, prej të cilëve 373 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Numri i të infektuarve deri më tani, sipas të dhënave të universitetit, ka arritur në mbi 76,40 milionë, me 48 354 raste të reja.

Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri nga pandemia në SHBA, me mbi 8,62 milionë raste të konfirmuara dhe mbi 81 mijë të vdekur.

Në SHBA deri më tani më shumë se 251 milionë persona kanë kryer dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19, mbi 213 milionë persona kanë kryer dozën e dytë dhe mbi 89,8 milionë të tjerë i kanë kryer të tri dozat e vaksinës. //a.i/

TË FUNDIT

Aksident i rëndë në Strumicë, lëndohen 13 persona, në mesin e tyre edhe një fëmijë gjashtë vjeçar

Trembëdhjetë persona janë lënduar nga përplasja e dy automjeteve të pasagjerëve me targa të Strumicës, e cila ka ndodhur dje pasdite në ora 16:20...

Në V.K. “Tabanoc” dhe “Bogorodicë” pritet deri në 30 minuta

Për shkak të frekuencës së shtuar të automjeteve, koha e pritjes për hyrje në vend prej VK “Tabanocë” për hyrje është rreth 20-30 minuta,...

Digjet një shtëpi në Pejë, pamje nga vendi i ngjarjes

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri mëngjesin e së dielës në qytetin e Pejës. Nuk dihet ende për numrin e të lënduarve apo shkaktarin e...

Balerina ukrainase në frontin e luftës Ukrainë-Rusi

Që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë, kjo e fundit është mbrojtur nga burrat ukrainas të vendosur në vijat e frontit. Mirëpo, në fillimet e...