22.8 C
Skopje

Kur Duhet Bërë Tamponi Për Të Kuptuar A Jeni Infektuar Nga Omicron?

“Testin e shpejtë nuk duhet ta kryejmë që ditën e parë të simptomave”. Kështu deklaroi mjekja Violeta Kacorri, e cila sqaroi se një test i tillë duhet të kryhet 2 apo 3 ditë pasi kemi simptoma.

“Testi i shpejtë kryhet në kontakt me mjekun e familjes. Duhet ta sugjeroj mjeku në varësi të ditëve dhe simptomave. Në ditën e parë nuk rekomandohet, ku pacienti ka temperature 37. Nuk e kap që në fillim”, u shpreh ajo.

Sipas mjekes nëse një pacient, ka temperatura pas 2 ose 3 ditësh, ka dhimbje fyti dhe kollë, atëherë ka dyshime se mund të jetë i infektuar me COVID dhe duhet të bëjë testin me rekomandimin e mjekut.

Ajo nënvizoi se periudha më e vështirë, është ajo post COVID, ku një pacient mund të ketë çrregullime me ankthin, kollë të thatë dhe djersitje.

“Është shumë e vështirë që mjeku të vendosë një diagnozë, nëse pacienti ka Omicron, Delta apo COVID-19 atë klasikun”, u tha mjekja.

TË FUNDIT

Zv/ministri Bushi: Gëzuar 4 Korrikun Amerikë, mike e RMV-së dhe aleate e shqiptarëve

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Nazim Bushi sot përmes një fraze të presidentit historik të SHBA-ve, John F. Kennedy në faqen e tij zyrtare në facebook...

Konsultimet për propozimin francez, Kovaçevski sot takon Selën

Vazhdojnë konsultimet për propozimin francez për fillimin e negociatave inkuadruese të Republikës së Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. Për sot në orën 11...

Ganiu: Sot po festojmë ditëlindjen e 246 të djepit të demokracisë, lirisë e prosperitetit

Kryetari i komunës Çair, Visar Ganiu ka uruar ditëlindjen e 246 të Amerikës. Sipas Ganiut, kjo festë sa ka rëndësi për amerikanët po aq...

Byrnes: SHBA mbështet bisedimet në RMV mbi propozimin francez

Ambasadorja e SHBA-së në Maqedoninë e Veriut, Kate Byrnes përmes një shkrimi në Twitter ka shprehur mbështetjen për bisedimet e brendshme që po zhvillohen...