32.8 C
Skopje

Si arriti Bigcommerece të mashtrojë shqiptarët që investuan 80 milion euro

Në Maqedoni duhet të pranojmë se disa mënyra “të lehta” për të fituar para shpesh provohen, por fakti është se gjërat nuk vijnë aq lehtë në jetë kështu që në fund mund të përfundosh i mashtruar pa paratë e tua. Pikërisht kështu ka ndodhur edhe me mashtrimin e fundit “Big Commerce”.

Zhurma u ngrit fillimisht në rrjetet sociale pasi u mbyll aplikacioni i paligjshëm “Big Commerce”. Besohet se ajo vodhi emrin origjinal të një kompanie australiane të tregtisë elektronike dhe shumë qytetarë investuan me shpresën se do t’u ktheheshin shuma të mëdha parash.

E njëjta gjë ndodhi edhe me “Big Commerce”, ata kërkuan të investonin para dhe gjoja duhet të kishin marrë interesa “të trasha” për popullin. Nuk dihet nëse dikush me të vërtetë ka arritur të nxjerrë para nga Big Commerce. Por një gjë është e sigurt, shumë njerëz janë të dëmtuar.

“Aplikacioni Big Commerce, siç pritej, doli të ishte një mashtrim i madh; 3 ditë pasi është bërë ndryshimi i domenit të aplikacionit, pranon pagesa, por nuk ua kthen paratë përdoruesve. Jozyrtarisht bëhet e ditur se qytetarët e Republikës së Maqedonisë kanë humbur rreth 80 milionë euro në Big Commerce. Dhe tani… si më pas? Nëse je i ri apo student, kthehu te librat, të tjerët kthehu në punë, sepse vetëm kjo është produktive, urime të ardhurat e pastra si loti, të mbajnë gjallë dhe të lumtur, edhe kur fiton pak! Kujdes nga mëkatet / krimet kibernetike.

Mësimi i kësaj historie është se askush nuk “jap”, por “paratë e lehta” ekzistojnë, është fakt, nëse dikush do të ketë një ide gjeniale që do të ketë sukses, apo edhe ta fitojë me krim, por me një klikim të një… butoni “punë e vështirë”.

TË FUNDIT

Muhamed Useini i bashkohet FC Prishtinës

Muhamed Useini është lojtari i radhës që i bashkohet FC Prishtinës. Mbrojtësi nga Tetova ka luajtur me sukses për 3 vitet e fundit në...

Kurti vizitoi bujqit e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nëpërmjet një postimi në faqen e tij në Facebook, ka komentuar për kohën e të korrave në Kosovë. Kurti u...

Aksident i rëndë në Strumicë, lëndohen 13 persona, në mesin e tyre edhe një fëmijë gjashtë vjeçar

Trembëdhjetë persona janë lënduar nga përplasja e dy automjeteve të pasagjerëve me targa të Strumicës, e cila ka ndodhur dje pasdite në ora 16:20...

Në V.K. “Tabanoc” dhe “Bogorodicë” pritet deri në 30 minuta

Për shkak të frekuencës së shtuar të automjeteve, koha e pritjes për hyrje në vend prej VK “Tabanocë” për hyrje është rreth 20-30 minuta,...