32.8 C
Skopje

Rasi Ëmbla, Mustafa: Askush nuk mund të ndal të drejtën për arsim që garantohet me Kushtetutë

Opinionisti Latif Mustafa në ClickPlus në TV21 komentoi peticionit e prindërve në shkollën “Bashkimi” në Gostivar kundër vajzës me nevoja të veçanta Ëmbla Abazi. Mustafa thotë se askush nuk mund të ndalojë të drejtën e arsimit, e drejtë që e garanton Kushtetuta dhe karta e përgjithshme për të drejta të njeriut.

“Shumë është me rëndësi formulimi mbi bazën e të cilin është bërë peticioni. Mbi cilin kriter? Cili është ai autoritet që e ka bërë një konstatim të tillë? Apo është vetëm percepcion ose edhe i gabuar i prindërve, ose edhe i dikujt tjetër. Të motivuar nga njëri-tjetri…hajt se po e bëjmë një peticion, pas çka peticion nuk zgjidh punë. Për diçka që është e garantuar me Kushtetutë dhe me kartën universale të të drejtave të njeriut nuk mund të ta mohojë ty askush”, tha mes tjerash Latif Mustafa.

TË FUNDIT

Kurti vizitoi bujqit e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nëpërmjet një postimi në faqen e tij në Facebook, ka komentuar për kohën e të korrave në Kosovë. Kurti u...

Aksident i rëndë në Strumicë, lëndohen 13 persona, në mesin e tyre edhe një fëmijë gjashtë vjeçar

Trembëdhjetë persona janë lënduar nga përplasja e dy automjeteve të pasagjerëve me targa të Strumicës, e cila ka ndodhur dje pasdite në ora 16:20...

Në V.K. “Tabanoc” dhe “Bogorodicë” pritet deri në 30 minuta

Për shkak të frekuencës së shtuar të automjeteve, koha e pritjes për hyrje në vend prej VK “Tabanocë” për hyrje është rreth 20-30 minuta,...

Digjet një shtëpi në Pejë, pamje nga vendi i ngjarjes

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri mëngjesin e së dielës në qytetin e Pejës. Nuk dihet ende për numrin e të lënduarve apo shkaktarin e...