32.8 C
Skopje

Vanhoutte: Numri prej 120 deputetësh, minimum absolut për të përballuar të gjithë punën që duhet bërë në Kuvend

Eksperti belg Peter Vanhoyte, i cili ishte i angazhuar në procesin e negociatave për Marrëveshjen e Përzhinos dhe njohës i mirë i punës së Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, kundërshton idenë për ndryshimin e modelit zgjedhor dhe për ta bërë Maqedoninë një zonë të vetme zgjedhore.

“Jo, mos e ulni numrin e deputetëve. Në përvojën time, numri prej 120 deputetësh është një minimum absolut për të përballuar të gjithë punën që duhet të bëjnë deputetët. Diskutimi i vërtetë duhet të jetë për cilësinë e deputetëve, jo për numrat,” tha Vanhoyte.

Dhe, nëse mund të kuptohet nisma e partive të vogla politike, sepse përllogaritjet tregojnë se me modelin e ri zgjedhor do të kenë një deputet më shumë, ka ngritur nisma të tjera që ndoshta duhet të bëjnë negociatat për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, dmth e komplikojnë atë negocimi deri në atë masë sa që përfundimisht do të përfundojë si të gjitha më parë – me një marramendje të gjatë të publikut dhe pa dobi.

Për momentin, përveç një zone, kërkohet shfuqizimi i qeverisë së Përzhinës, heqja e kërkesës 20% për përdorimin e gjuhës shqipe dhe e Majta ka dalë me kërkesë dhe ka paraqitur një projektligj për të hequr apanazhën e zyrtarëve. Për Vanhoyte, nisma e fundit e së Majtës është populizëm i zhveshur që do të dëmtojë demokracinë në vend.

“Propozimi i së Majtës është një propozim i vërtetë populist, që mund t’i pëlqejë shumë qytetarëve të painformuar, por në fund të fundit, një vend demokratik nuk duhet të kujdeset vetëm për njerëzit me mandat, por edhe për momentin kur u mbaron mandati, sepse këta njerëz janë kyçe për funksionimin e një demokracie. Ndoshta është më mirë që e majta të fokusohet në emërimet politike në shërbimin civil dhe praktikën e pagesës së personave të caktuar (deri pak kohë më parë rreth 400 në Tetovë, për shembull) pa kërkuar që ata të paraqiten në punë. Këto janë praktika të papranueshme që duhet të ndërpriten sa më parë”.

TË FUNDIT

Kurti vizitoi bujqit e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nëpërmjet një postimi në faqen e tij në Facebook, ka komentuar për kohën e të korrave në Kosovë. Kurti u...

Aksident i rëndë në Strumicë, lëndohen 13 persona, në mesin e tyre edhe një fëmijë gjashtë vjeçar

Trembëdhjetë persona janë lënduar nga përplasja e dy automjeteve të pasagjerëve me targa të Strumicës, e cila ka ndodhur dje pasdite në ora 16:20...

Në V.K. “Tabanoc” dhe “Bogorodicë” pritet deri në 30 minuta

Për shkak të frekuencës së shtuar të automjeteve, koha e pritjes për hyrje në vend prej VK “Tabanocë” për hyrje është rreth 20-30 minuta,...

Digjet një shtëpi në Pejë, pamje nga vendi i ngjarjes

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri mëngjesin e së dielës në qytetin e Pejës. Nuk dihet ende për numrin e të lënduarve apo shkaktarin e...