29.8 C
Skopje

MPJ Osmani priti në takim Ambasadorin rus, Sergej Bazdnikin

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani sot ka pasur takim me Ambasadorin e Rusisë, Sergej Bazdnikin.
Më poshtë e keni statusin e plotë të Osmanit të cilin e ka postuar në rrjetin social Facebook:

“Takim me Ambasadorin e Rusisë, Sergej Bazdnikin në të cilin u shqyrtuan aktualitetet e fundit lidhur me çështjen e sigurisë në Evropë me fokus të veçantë në ngjarjet në dhe rreth Ukrainës. Potencova se është i nevojshëm deeskalimi i situatës dhe gjetja e zgjidhjes përmes dialogut dhe mënyrës diplomatike të komunikimit. Theksova se anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në Aleancën e NATO-s është shprehje e vendimit tonë sovran i sjellur njëzëri në Kuvend në vitin 1993, i cila kontribuon në sigurinë jo vetëm të vendit por edhe të rajonit më të gjerë. E njoftova edhe për rolin tonë brenda Treshes së OSBE-së, si dhe mundësitë e kryesimit tonë të ardhshëm me organizatën në vitin 2023”, është shprehur Osmani.

TË FUNDIT

ITSHKSH: Shkulja e bredhit të Nënë Terezës, akt barbar!

Nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup sot kanë reaguar për shkuljen e bredhit të Nënës Terezë në sheshin e...

Merko: Dita e pavarësisë së SHBA-së është moment kyç për demokracinë dhe historinë botërore

Kryetari i Komunës së Strugës z. Ramis Merko uron 4 Korrikun, festën e madhe kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dita e pavarësisë së...

Zv/ministri Bushi: Gëzuar 4 Korrikun Amerikë, mike e RMV-së dhe aleate e shqiptarëve

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Nazim Bushi sot përmes një fraze të presidentit historik të SHBA-ve, John F. Kennedy në faqen e tij zyrtare në facebook...

Konsultimet për propozimin francez, Kovaçevski sot takon Selën

Vazhdojnë konsultimet për propozimin francez për fillimin e negociatave inkuadruese të Republikës së Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. Për sot në orën 11...