31.8 C
Skopje

Grubi: Largimi i qeverisë teknike nuk cenon Kryeministrin e parë shqiptar

Marrvëshja që njëqind ditë para zgjedhjeve të formohet Qeveri teknike me pjesëmarrjen e opozitës, u vendos në vitin 2015 me Marrëveshjen e Përzhinos, pas një krize të gjatë politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Partia më e madhe opozitare, VMRO-DPMNE, ka paraqitur iniciativë në parlament për shfuqizimin e Qeverisë teknike por për këtë nevojitet koncenzus politik nga të gjithë partitë politik në vend.

Zëvendëskryeministri i parë nga rradhët e BDI-së Artan Grubi në një prononcim për Aljazeera thekson se BDI janë për shfuqizimin e Qeverisë teknike sepse një vendi i NATO-s dhe që pretendon anëtarësimin në Bashkimin Europian është e jologjikshme të ketë Qeveri teknike.

“Është jologjike që një vend anëtarë i NATO-s dhe me dritë jeshile për fillimin e bisedimeve me BE-në ende të ketë qeveri teknike që do të organizonte zgjedhjet që është rezultat i mosbesimit tek institucionet dhe e njejta duhet të shfuqizohet, ne jemi për por duhet të propozohet e diskutohet në Parlament me koncenzus sipas Marrvëshjes së Përzhinos”, është shprehur kështu Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi për Aljazeera.

TË FUNDIT

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...

Gashi: Janë bërë shkelje kushtetuese në ligjin për KPK-në

Të mërkurën e 29 qershorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka informuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin...