29.8 C
Skopje

Ministri Shaqiri dhe Merko nënshkruan marrëveshje për ndërtimin e sallës së sportit në Dollogozhdë

Ministri i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri dhe kryetari i Komunës së Strugës Ramiz
Merko nënshkruan marrëveshje për ndërtimin e sallës sportive në Delogozhdë të Komunës
së Strugës.

Ме këtë marrëveshje Ministria e Arsimit dhe e Shkencës do të investojë në objektin për
edukimin fizik, me hapësirë të përgjithshme prej 650 metra katrorë në Komunën e Strugës.
Gjatë nënshkrimit të marrëveshjes, ministri Shaqiri theksoi se një nga faktorët vendimtar në rritjen e gjeneratave të shëndosha është edukimi fizik cilësor që inkurajon nxënësit të merren me sport dhe të arrijnë rezultate më të larta.

Prandaj, Qeveria dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës me investime dhe ndërtimin e
objekteve të reja krijojnë kushte më të mira ku fëmijët do të mund të realizojnë orë dhe
aktivitete të tjera sportive.

Salla e sportit në Dellogozhdë do të jetë e dedikuar për lloje të ndryshme të sporteve si
hendboll, basketboll, volejboll, futboll të vogël dhe gjimnastikë. Kryetari Merko dhe ministri
Shaqiri realizuan edhe një takim pune ku diskutuar për disa çështje të rëndësishme që kanë të bëjnë me arsimin.

TË FUNDIT

Bislimi: Anëtarësimi i Finlandës në NATO duhet të bëhet sa më shpejt, e të pasojë me Kosovën

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi në konferencën e përbashkët me ministren finlandeze për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e...

Grubi: Urime Dita e pavarësisë Amerikë!

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi ka uruar Ditën e pavarësisë së Amerikës. Grubi është shprehur...

Edi Rama uron ShBA-të për Ditën e Pavarësisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë ka uruar Ditën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara. Rama ka shtuar se Dita e Pavarëssisë së...

ITSHKSH: Shkulja e bredhit të Nënë Terezës, akt barbar!

Nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup sot kanë reaguar për shkuljen e bredhit të Nënës Terezë në sheshin e...