31.8 C
Skopje

Nikollovska: Qeveria e re ka legjitimitet të plotë, shumica në Kuvend është rritur

Qytetarët në zgjedhjet parlamentare të vitit 2020 thanë se në cilin drejtim duhet të lëvizë vendi dhe për shkak të atyre zgjedhjeve ka shumicë parlamentare, tashmë stabile dhe e shtuar, tha deputetja e LSDM-së, Fanica Nikolovska në përgjigjen e seancës së sotme parlamentare për zgjedhjen e qeverisë së re.

“Ne deputetët e zgjedhim Qeverinë, kështu që në përputhje me besimin e qytetarëve, shumica në Kuvend zgjedh Qeverinë, pra legjitimiteti i plotë. VMRO-DPMNE është në opozitë dhe kështu do të mbetet. VMRO-DPMNE u përpoq të formonte një shumicë parlamentare pa zgjedhje dhe dështoi. Pra, për 2,5 vjet do të ketë zgjedhje”, shtoi Nikolovska.

TË FUNDIT

Nafta nga mesnata më lirë në Maqedoni, ja si do jenë çmimet

Komisioni Rregullator për Energjetik në mbledhjen e sotme ka sjellë vendim që të lirojë për 2.50 denarë çmimin e dizelit, ndërsa nuk ka ndryshim...

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...

Gashi: Janë bërë shkelje kushtetuese në ligjin për KPK-në

Të mërkurën e 29 qershorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka informuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin...